Földgázpiaci aktualitások és a 2024/2025-ös gázévre vonatkozó földgázbeszerzés tapasztalatai
A 2010-2021 közötti időszak a magyar földgázpiacon - visszatekintve innen 2024. év végéről - konszolidáltnak nevezhető, mivel 2021-2023 között a jól ismert, igen súlyos energiaválsággal kellett megismerkedni. A leginkább meghatározó negatív élmény az árak jelentős emelkedése volt, de számos megszokott feltétel is megváltozott a piacon: előre fizetés, átvételi kötelezettség szabályainak szigorodása stb. Most 2024-ben már jóval kedvezőbb a helyzet, az árak, ha nem is tértek vissza a 2021 előtti szintre, de már nem tízszeres, „csak” kétszeres, háromszoros mértékűek. A szerződéses feltételek is javultak, újra elérték az elfogadható szintet, és mintha a verseny is kissé erősödött volna, bár azért ezen még lehetne javítani.
Kiemelkedő ügyfélszolgálat - kiemelkedő ügyfélelégedettség
Mára közhelynek számít, hogy az ügyfélszolgálat, az ügyfélszolgálati munkatárs a „cég arca”. Ennek ellenére ezt a cégek egyre több vezetője veszi figyelembe, és szervezi ennek megfelelően az ügyfélszolgálati tevékenységet. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által koordinált Felhasználói Elégedettségi Felmérés (FEF) eredményei is azt mutatják, hogy a felhasználók szolgáltatókról alkotott véleményének kialakulásában az ügyfélszolgálati munkatársakkal való találkozás során szerzett benyomások, az ügyintézés során szerzett tapasztalatok legalább olyan súllyal esnek latba, mint a szolgáltató általános műszaki szolgáltatási színvonala.
Úti jelentés a MaTáSzSz Nemzetközi Tanulmányútjáról
A MaTáSzSz (Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége) szervezésében évente megvalósuló nemzetközi szakmai tanulmányút 2024. évi helyszíne Németország volt, melyre szeptember 16. és 19. között került sor. A tanulmányút célja volt, hogy a szakmai egyeztetéseken betekintést nyerjünk, és új impulzust kapjunk a helyi távhőszolgáltatók és a szakterülethez szorosan kapcsolódó vállalkozások életébe, tevékenységébe.
Úti Jelentés a Lengyel Távhő Kereskedelmi Kamara 28. Távhőfórumáról
A 28. Lengyel Távhőfórum a Balti tenger partján fekvő Międzyzdrojében került megrendezésre, amelyen Szövetségünket Némethi Balázs, a Műszaki Bizottság vezetője képviselte.
Megmérettetés, szakmai tapasztalatcsere és a szakma ünnepe - Beszámoló a Mesterfutamról – az Ügyfélszolgálatok IV. Rangadójáról
Idén negyedik alkalommal rendeztük meg a Mesterfutamot, ami mára már nem csak egy rangos verseny, hanem emberi kapcsolódásokban bővelkedő szakmai közösség is.
Az új jogszabályi kötelezettségek teljesítésének kulcsa: IDŐ és PÁRBESZÉD
Dr. Orbán Péter (MaTáSzSz főtitkár) megnyitó beszédéből idézve a rendezvény első blokkjában olyan kérdésekkel foglalkozott a szektor, ami az elmúlt évtizedet végigkísérte, majd a második blokkban olyanokkal, amik talán a következő évtized meghatározó kihívásai lesznek. A témák jelentőségét mutatja, hogy az immáron második alkalommal megrendezésre kerülő rendezvény idén már két szakmacsoportot szólított meg és mindkét napon teltházas érdeklődés volt a szektor kollégái részéről.
Hogyan tudja támogatni az MI a távhőszolgáltatók ügyfélszolgálati munkatársait?
A mesterséges intelligencia írása Hogyan tudja támogatni az MI a távhőszolgáltatók ügyfélszolgálati munkatársait? címmel
A távhő üzembiztonságának fenntartása és folyamatos fejlesztése közös cél, és közös érdek - interjú Horváth Attila MaTáSzSz alelnökkel
Horváth Attilát a KECSKEMÉTI TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. ügyvezető igazgatóját a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége az idei tisztújításon alelnökévé választotta, ennek apropóján beszélgettünk a távhőszektor helyzetéről, a szövetség működéséről, a szövetségben rejlő lehetőségekről.
Biomassza árak elismerése a távhőárszabályozásban – lehetséges opciók azonosítása
A felülvizsgált előzetes Nemzeti Energia és Klímaterv alapján a földgáz részarányát 50%-ra kell csökkenteni 2030-ig a távhőtermelésben, a biomassza részarányát pedig a mostani 10%-os részarányról 25%-ra kell növelni (NEKT, 2023). Ahhoz, hogy ez a növekedés megvalósulhasson kiszámítható, tervezhető, és beruházásösztönző szabályozást kell megvalósítani. Cikkünkben hét különböző árképzési opciót mutatunk be mint lehetséges módszert a biomassza ár távhőárszabályozásban való meghatározására. Tárgyaljuk ezek előnyeit és hátrányait, és bemutatjuk mekkora lehet a szerepe a távhőtermelők közötti kooperációnak és az egyedi ármeghatározásnak.