Finn-magyar „távhőrokonság” – beszámoló a MaTáSzSz 2025. évi nemzetközi szakmai tanulmányútjáról
Az idei évben Finnországban került megrendezésre a MaTáSzSz által évente szervezett nemzetközi tanulmányút, mely során a finn távhőszektor működésébe, előszigetelt távhővezetékek, gömbcsapok, és pillangószelepek gyártási folyamatába nyerhetett betekintést a 30 főből álló magyar delegáció.
- nap, május 5.
A finn szakmai szövetség (Finnish Energy) helsinki irodájában fogadta a magyarországi delegációt. A találkozó során előbb a magyar kollégák mutathatták be a hazai távhőszolgáltatási szektor helyzetét, majd ezt követően a vendéglátók prezentációi következtek.
A Finnish Energy portfóliója szélesnek mondható, tekintve, hogy az általuk képviselt vállalatok (jelenleg 270 rendes és 60 pártoló tag) tevékenységi köre a villamosenergia-termeléstől, a gáztranziton és -értékesítésen át, a távhő-, illetve távhűtési szolgáltatásokig terjed. A szakmai szervezet felelős a tagcégek munkavállalóira vonatkozó kollektív szerződések kezeléséért, valamint tanácsadást nyújt és képzéseket szervez, továbbá tanulmányokat készít és biztosítja a folyamatos tudástranszfert.
Helsinkiben gyakorlatilag mindenhol elérhető a távfűtés, az országos arányokat tekintve pedig elmondható, hogy az 5 és fél millió lakosból mintegy 3 millióan veszik igénybe a szolgáltatást. A rendszer energiahatékonysága folyamatosan javul, de az energiaigény erőteljes szezonális ingadozást mutat: télen hozzávetőleg tízszer akkora a fogyasztás, mint nyáron. Például 2024 januárjában a kapacitásigény csúcsidőben elérte a 15 000 MW-ot is. A magyar trendekhez hasonlóan az egyre inkább energiahatékony épületeknek köszönhetően a teljes fűtési igény stagnálást mutat.
A megújuló alapú távfűtés 70%-a CO2-kibocsátás nélküli, cél a karbonsemlegesség 2030-ra. Külön figyelmet szentelnek a szélenergia további kiaknázására, amiből hatalmas potenciállal rendelkezik az ország. A megújulóból származó elektromos energiát például zöldhidrogén előállítására használják vagy a távhőrendszerben villanybojlerekkel hasznosítják.
- nap, május 6.
A tanulmányút második napjának célállomása a Fortum vállalat Espoo városában található Suomenoja nevű, kapcsolt energiatermelést végző erőműve volt, amely három település lakosai számára biztosít hőt és kisebb mértékben villamos energiát. A termelés egyre inkább elektromos áramra, biomasszára, illetve a leghidegebb időszakokban vésztartalékként gázra épül. A létesítmény villamosenergia-kapacitása 270 MW, hőkapacitása pedig 500 MW.
Az erőmű 1977 óta üzemel. Az elmúlt években számos beruházást hajtottak végre annak érdekében, hogy megszüntessék a szénfelhasználást, és a fűtést villamosenergia-alapú hőtermelésre állítsák át. Jelenleg a termelési eszközök között négy CHP-egység, valamint egy hőszivattyús üzem található, amely a tisztított szennyvízből származó hőt hasznosítja. A 60 MW-os hőszivattyús-erőmű három hőszivattyút tartalmaz, amelyek a 900 kilométer hosszú távfűtési hálózatra csatlakozott fogyasztók által elfogyasztott hőmennyiség 25%-át biztosítják.
A telephelyen található egy 20 000 m3-es hőtároló is, amely mintegy 800 MWh hőenergiát képes vízben tárolni. Emellett 2023-ban egy 100 MW-os villamos kazánt is üzembe helyeztek. Ezek együttesen növelhetik a termelés rugalmasságát: a villamos kazánok az olcsóbb áramárak időszakában fűteni tudják a távfűtési vizet, ráadásul ez az energia tárolható az akkumulátorban, és a hőigény csúcsidőszakában leadható a hálózatba.
A Suomenoja utolsó széntüzelésű blokkját 2024-ben véglegesen leállították, több mint egy évvel a tervezett határidő előtt.
Érdekességképpen megemlítendő, hogy a telephelyen egy természetvédelmi övezetet is kialakítottak, amely számos madárfaj számára biztosít élőhelyet. Ehhez kapcsolódóan a Fortum lehetőséget nyújt az ornitológiai célú megfigyelések végzésére is.
- nap, május 7.
A tanulmányút harmadik napjának első programpontja az ISOPLUS-csoportnak, a helyi fűtéshez és a távhőellátáshoz használt energiahatékony, előszigetelt csőrendszerek vezető európai gyártójának Vaasa városában található gyára volt. Az üzemből a finnországin kívül a svéd, valamint az észt piac igényeit is ki tudják szolgálni.
A cégcsoport Európa-szerte található kilenc gyártási helyszínén összesen mintegy 1600 munkavállalót foglalkoztat, értékesítési irodáikkal együtt pedig több mint 30 országban vannak jelen. Az elmúlt években három jelentős akvizíciót is végrehajtottak:
- 2022-ben az EGERIA többségi tulajdonrészének megszerzésével jelentős lépést tettek piaci pozíciójuk megerősítése érdekében. Ez a partnerség segít megvalósítani az európai zöld hővel kapcsolatos fejlesztéseket, és a továbbiakban is biztosítja a cégcsoport vezető szerepét a fenntartható energiatermelést elősegítő megoldások terén.
- 2023-ban megvásárolták az Uponor távhőszolgáltatási divízióját.
- 2024-ben sikeresen lezajlott a SOLICE France, a Wannitube, és az Inpal akvizíciója.
A magyarországi delegáció a nap második programpontjaként a tamperei távhőszolgáltató, a TAMPEREEN ENERGIA munkatársainak előadását hallgathatta meg. A finn szakemberek kiemelték, hogy távhőszolgáltatási rendszerük legfőbb erőssége, hogy képes a legkülönbözőbb hőforrásokat felhasználni. Finnország harmadik legnépesebb városában a távfűtés hőigényét a hulladék termikus hasznosításából, szélenergiából, valamint bioüzemanyagok segítségével biztosítják. A hőforrásokat mindig rugalmasan, az aktuális ár, a rendelkezésre állás, továbbá a környezetbarát jelleg alapján választják ki.
Külön figyelmet érdemel távhűtési rendszerük, amely olyan hűtési technológián alapul, ami egy tó vizéből származó „negatív” energiát juttatja el csővezetéken keresztül az ingatlanokhoz. A Tampereen Energia ezen a téren a dobogó első helyén áll Európában.
A fejlesztéseket illetően kiemelték a hidrogéniparral való együttműködést. A hidrogéntermelésből származó hulladékhő könnyen hasznosítható a város távfűtési rendszerében, így az értékes energia nem vész kárba, hanem környezetbarát módon lakóépületek, intézmények és üzemek fűtésére használható.
- nap, május 8.
A magyarországi kollégák zárásként a Vexve cég sastamalai gyárát tekinthették meg. Az üzemlátogatás előtt meghallgathatták Sichna Andrea sales manager magyar nyelvű előadását, melyben bemutatta a vállalatot.
A Vexve az energiainfrastruktúra és egyes energiaigényes iparágak szerelvény-megoldásainak vezető európai gyártója. A társaság a világ több mint 70 országába szállítja termékeit, és több mint 900 embert foglalkoztat finnországi, csehországi, dániai, németországi és kínai üzemeiben. A vállalat legfőbb célkitűzése, hogy a szerelvény-megoldások területén piacvezető legyen az alacsony CO2-kibocsátású jövőre való átállásban. A cég tulajdonosa a finnországi DevCo Partners.
A cég okos szerelvény- és vezérlési megoldásokat kínál a távfűtési és -hűtési rendszerekhez, amelyek lehetővé teszik a megújuló energiaforrások szélesebb körű felhasználását, előmozdítva ezzel az átállást az alacsonyabb CO2-kibocsátásra, valamint a minél környezetbarátabb irányba történő fejlesztésre.