Volatilisnak bizonyult a július
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
2024 júliusában az európai kibocsátási egységek (EUA) piaca jelentős ingadozásokon ment át, amelyeket különböző gazdasági, politikai és piaci dinamikák befolyásoltak. Az átlagos napi árfolyammozgás 1,96 euró volt, azonban július másodikán 3,51 eurós sávban mozgott az irányadó kontraktus árfolyama. A hónap során 64,24 euró és 71,95 euró között mozgott a decemberi lejáratú határidős kontraktus árfolyama.
A júniusi 8,95 százalékos árfolyamcsökkenéshez képest a decemberi kontraktus július 29-ig 1,81 százalékkal emelkedett. Az utóbbi öt év átlagában, az árfolyam 3,09 százalékkal csökkent júliusban, vagyis az idei év kivételesnek tűnik. Az árfolyam viszonylagos felülteljesítése hátterében a szeptemberi megfelelési határidőre készülő létesítmények vásárlási tranzakció állhatnak.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
Pozitívan indult a hónap, az árakat a kedvező gazdasági adatok és az ipari termelés vártnál erősebb fellendülése segítette Európa-szerte. Hamar elillant azonban a hónap eleji optimizmus, amikor az árfolyam nem tudta áttörni a 200-napos mozgóátlagot és a következő havi leszállítású európai gáz árfolyama csökkenni kezdett. Ekkor az árfolyam a fent említett sáv alját tesztelte újra.
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
A helyenként megnövekedett ipari aktivitás és a nyári hőséghullámok miatt megnövekedett energiaigény lendületet adtak az árfolyamnak.
Az energiaszektor jelentős hatással bírt az EUA árfolyamának alakulásában. A nyári időszakban a klímaberendezések fokozott igénybevétele megnövelte a villamosenergia-igényt, ami viszont megnövelte a kibocsátási egységek iránti keresletet.
A megújuló energiaforrások jelentős részarányával rendelkező energiaszerkezet azonban hozzájárult az áremelkedések egy részének mérsékléséhez. Egy, a hónap végén megjelent felmérés szerint a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása rekord alacsonyra esett az év első felében. Bár az európai gazdaság energiaigénye valamelyest emelkedett az év első hat hónapjában, a fosszilis energiahordozók felhasználása 17 százalékkal csökkent éves összehasonlításban. A fosszilis energiahordozók aránya az energiatermelésben 27 százalékra csökkent.
Ezenkívül Franciaország nukleáris erőműveinek helyreállítása és a megnövekedett vízenergia-termelés hozzájárult a kínálat stabilizálásához, mérsékelve az áremelkedéseket.
Ugyanakkor a kontinens egyes részein már olyan régóta tart a hőség, hogy azokon a helyeken, ahol folyóvizet használnak az erőművek hűtéséhez, ez egyre nehezebben oldható meg és az energiatermelés kényszerű korlátozásához vezet.
A várható politikai változásokon és makrogazdasági trendeken alapuló spekulatív tevékenység szintén fokozott volatilitáshoz vezetett. Július elején, a befektetési alapok által tartott nyitott eladási pozíciók 17,57 százalékkal csökkentek, azonban az azt követő két hétben a befektetési alapok újraépítették ezeket a pozícióikat. A hónap végére a nettó eladási pozíciók újra elérték a 23,4 millió egységet.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
A megfelelési határidő közeledtével valószínűsíthető, hogy néhány létesítmény elkezdte megvásárolni a hiányzó kibocsátási egységeit. Valószínű azonban, hogy az elektromos áram termelők év közben folyamatosan fedezték a kibocsátásukat, az ipari létesítmények pedig részben vagy egészben a 2024-es ingyenes kiosztásukat használják a megfeleléshez. Az Európai Bizottság által publikált statisztika szerint a tagálamok a 2024-re tervezett ingyenes egységek 77,4 százaléka már kiosztották július 25-ig.
A piaci kilátások továbbra is óvatosan optimisták. Az uniós szakpolitikai változások, különösen a „Fit for 55” csomaggal és a REPowerEU kezdeményezéssel kapcsolatosak, jelentős hatással vannak a piaci hangulatra. A Fit for 55 csomag, amelynek célja a kibocsátás jelentős csökkentése 2030-ig, olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek az EUA kínálatának szigorítását célozzák, és hosszú távú emelkedő nyomást gyakorolnak az árakra.
Ezzel szemben a REPowerEU program, amelynek célja az energiafüggetlenség fokozása és a zöld átállás felgyorsítása, olyan intézkedéseket tartalmazott, mint az EUA aukciók előrehozása, amely átmenetileg növelte a kínálatot.
A Carbon Pulse portál által megkérdezett elemzők következésképp arra számítanak, hogy a szakpolitikai intézkedések, az ipar fokozatos talpra állása és az energetikai átállás kombinációja közép- és hosszú távon magasabb kvótaárakat eredményez. A konszenzus szerint - a rövid távú volatilitás ellenére - az EUA piacát alátámasztó strukturális tényezők felfelé hajtják az árakat. A felmérés alapján 14 elemző 2024-re átlagosan 67,25 eurós EUA-árfolyamot vár, amely 6,7 százalékkal magasabb, mint az előző felmérésben. A 2025-re várt átlagár 78,10 euró, amely 3,7 százalékkal haladja meg a korábbi előrejelzéseket.