Újra emelkedik az uniós emissziós kvóták árfolyama

2024. 11. 19.

Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető

A blue and green rectangular sign with white text

Description automatically generated

Az árfolyam eddigi alakulása megerősíti a hosszú-távú statisztikákat, miután az irányadó európai emissziós kontraktus árfolyama eddig 7,6 százalékkal emelkedett novemberben.

Az erős hónapkezdés után, amikor 6,5 százalékkal emelkedett az árfolyam az első héten, egy konszolidáció következett november 11 és 15 között.

November 18-án azonban egy. Az átlagosnál erősebb napi aukció, illetve a 68,80 eurós ellenállás áttörése új, 11 hetes csúcsra segítette az árfolyamot. Nap közben a 70 euró feletti szintek is tesztelésre kerültek, azonban ekkor még nem sikerült 70 felett zárnia az árfolyamnak.

A novemberi emelkedésben a 100 és a 200 napos mozgóátlagot is áttörte az árfolyam. Ezek a jövőben támaszként működhetnek.

A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben

A screenshot of a computer screen

Description automatically generated

Forrás: ICE Endex

Érdemes kiemelni, hogy a bizonytalan geopolitikai helyzet ellenére, az európai karbon piac milyen stabil tudott maradni az elmúlt két hétben. Donald Trump meglepő fölénnyel nyerte az amerikai elnök-választást november elején és bár minden bizonnyal kevésbé ambiciózus emissziócsökkentési terveket dédelget, mint elődje, protekcionista gazdaságpolitikája negatívan hathat az európai vállalatokra és ezen keresztül azok kvóták iránti igényére. Mindezek tükrében érdekes, hogy míg Trump első megválasztása után, 2016-ban az uniós kvóták árfolyama az első héten több mint 10 százalékkal, az azt követő egy hónapban pedig 30 százalékkal csökkent, addig most a választás hetében 6,50 százalékot ugrott az árfolyam.

Ezzel egyidőben az Európa gazdasági motorjának tartott Németországban kormányválság alakult ki. A német kormánykoalíció összeomlása részben annak a 15 éve tartó versenyképességi válságnak a csúcspontja, amelynek során az ország legnagyobb vállalatai több mint 650 milliárd eurót mozgattak az ország határain kívülre. A kiáramlás csaknem 40 százaléka 2021 óta történt, amikor a balközép vezetője, Olaf Scholz lett a kancellár. Márpedig Donald Trump megválasztása növeli annak a kockázatát, hogy még több tőke menekül Németország gyengélkedő gazdaságából, mivel a vállalatok azt fontolgatják, hogy befektetnek az Egyesült Államokba, hogy kikerüljék a beígért vámokat. A kancellárnak nem maradt más választása, mint hogy jövő év februárjára előrehozott választásokat írjon ki.

A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)

Forrás: ICE Endex

November első felében, napon belül számtalanszor figyelhettünk meg együtt mozgást az emissziós kvóták és a következő havi leszállítású európai gáz árfolyama között. Az elmúlt héten két olyan hír is volt, amely megnövelte a gáz piacán a volatilitást.

Ismét szárnyra kapott az a spekuláció, hogy Szlovákia – és esetleg más régiós ország is – azeri gázra cserélné az orosz beszállítót. Azonban alig nyugodtak meg a piaci szereplők a jövőbeli ellátásbiztonságot illetően, az OMV bejelentette, hogy a vállalat került ki győztesen a Gazprom elleni választottbírósági eljárásból, amely sértheti szerződéses kapcsolatait Oroszországgal és a gázszállítmányok leállításához vezethet. Az OMV 230 millió eurót nyert - plusz költségeket és kamatot - a Gazprom 2022-es „szabálytalan” gázszállításai miatt. Az osztrák cég azonnali hatállyal végrehajtotta az összeget az orosz beszállító üzemanyagszámláival szemben. A hatás nem maradt el. A szerdai ítélet után szombaton már le is állt a gázszállítás Ausztria számára. A többi régiós ország ellátása egyelőre folyamatos, azonban az orosz-ukrán tranzitszerződés decemberi kifutásával minden érintettnek új források után kell néznie.

Érdekes módon, a gázpiacot megmozgató hírek hetében a karbon kvóták árfolyama stagnált, míg a jövő havi leszállítású európai gáz árfolyama 9,77 százalékkal emelkedett a holland tőzsdén. 

Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja

Forrás: Pact Capital

Az emissziós kvóták árfolyamának alakulása érdekes fénybe helyezi a befektetési alapok pozícióira vonatkozó statisztikákat. Október utolsó, és november első két hetében folyamatosan csökkent a nyitott nettó eladási (short) állomány. Az október 18-ra végződő héten látott 24,3 millióról a november 8-ra végződő hétre 2,5 millióra csökkent a nettó eladási nyitott pozíció ezen piaci szereplők körében. A vételi (long) pozíciók szeptember vége óta nem látott szintre, 44,6 millióra ugrott, míg a bruttó eladási (short) pozíciók állománya szeptember elején volt alacsonyabb a november 8-án mért 47,1 milliónál. November közepére tehát a befektetési alapok egy semlegesnek nevezhető pozíciót vettek fel az uniós emissziós kvóták piacán, ahonnan bármelyik irányba elmozdulhatnak.

A legtöbb piaci szereplő a kvóták árfolyamának további emelkedésére számít az év végéig. Az gázellátás bizonytalansága, illetve az átlagosnál alacsonyabb hőmérsékletekkel induló november tovább erősítheti a karbon kvóták és a gáz árfolyama közötti korrelációt.