Trump büntetővámja megállította az emelkedést
2025-02-04
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
December közepe óta folyamatosan emelkedett az irányadó uniós emissziós kvóta árfolyama. Az új évben is erősen kezdett az uniós karbonpiac szoros korrelációt mutatva az európai gázárral. Januárban 14,97 százalékkal emelkedett az árfolyam havi összevetésben, pedig az elmúlt öt év átlagában az év első hónapja inkább negatív volt. A havi átlag 77,50 euró volt tonnánként.
Január 31-én, piaczárás után azonban az amerikai elnök világossá tette, hogy - inkább előbb, mint később - büntetővámokat vet ki számos európai termékre. A hír hallatán a befektetők óvatosabbá váltak, az európia piacok (nem csupán a karbon, de a részvénypiac is) esni kezdtek.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
Ez Európai Bizottság kommunikációjából eddig úgy tűnik, hogy hajlandó felvenni a kesztyűt az Egyesült Államokkal. A január utolsó hetében közzétett Versenyképességi Iránytű (Competitiveness Compass) hangsúlyozta a dekarbonizáció szükségességét, és bár néhány új jogszabályon lazíthat a Bizottság, az emissziókereskedelmi rendszer továbbra is az unió emisszió-csökkentésének motorja marad.
A Bizottság az EU ETS Irányelv felülvizsgálatát tervezi a 2025-ös évben. Új, alacsonyabb termék-benchmarkok kerülnek bevezetésre, amelynek következtében csökken majd a létesítmények ingyenes kiosztása 2026-tól. A piacstabilitási tartalék felülvizsgálata valószínűleg azt eredményezi majd, hogy a tartalék még gyorsabban vonja el a többlet egységeket a piacról.
A decemberi uniós kvóták árfolyamának alakulása és a napi kereskedett mennyiség
Forrás: ICE Endex
A fundamentumok közül, továbbra is az unió jövőbeni gázellátását övező bizonytalanságokra irányult a figyelem januárban. A következő havi leszállítású gáz árfolyama 8,89 százalékkal emelkedett a hónap során a holland tőzsdén a vártnál gyorsabban ürülő európai gáztározóknak és a globális kereskedési környezetet illető aggodalmaknak köszönhetően.
Február első napjaiban azonban csökkenni kezdett a gáz árfolyama, miután Kína bejelentette, hogy viszonozza az amerikai büntetővámokat, amely alól az amerikai LNG export sem lesz kivétel. A piaci szereplők úgy értékelték a bejelentést, hogy így Európának több jut majd a cseppfolyósított nyersanyagból, ezért az árfolyam csökkenni kezdett.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
Rövidtávon, a La Nina jelenség hozhat az átlagosnál melegebb időjárást a kontinensre februárban, amelynek következtében csökkenhet a fűtésigény az európai otthonokban és irodákban. Ugyanakkor a La Nina jelenséget gyakran kísérik szélcsendes időszakok, amelyek csökkentik a megújuló termelést, így megnőhet az energiakeresletnek azon része, amelyet fosszilis energiahordozókkal fedeznek a szolgáltatók.
A fentieket figyelembe véve, megnőtt a valószínűsége annak, hogy a február nem hoz olyan emelkedést az uniós kvóták piacán, mint amelyet januárban tapasztaltak a létesítmények. Politikai fronton az USA által bejelentett szankciók, a kínai ellenszankciók és az uniós Versenyképességi Iránytű után sem dőlhetünk hátra. A februári német választások sok bizonytalanságot hordoznak, különösen, ha nagyobb szerephez jut az országban a szélső-jobb oldal, amely iparellenesnek tartja az ambiciózus klímapolitikát. Szintén február végén tervezi publikálni Tiszta Ipar Megállapodását (Clean Industry Deal) az Európai Bizottság, amelyből kiderül, hogyan tervezi összeegyeztetni a Bizottság az európai ipar versenyképességét annak dekarbonizációjával az adott külpiaci környezetben.