Továbbra is erős ellenállás a 200-napos mozgóátlag, de vajon a gáz segíthet áttörni?
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
Október második hetében, az irányadó európai emissziós kvóták árfolyama dinamikus emelkedésbe kezdett és az október 9-i 59,95 eurós mélypont után, 14-én már a 66 euró feletti árfolyamokat tesztelte a kontraktus. Itt azonban a 200-napos mozgóátlag ismét erős ellenállásnak bizonyult. Korábban szeptember 30-án, illetve szeptember 6-án is megpróbálkozott az árfolyam ennek az ellenállásnak az áttörésével, azonban minden kísérlet kudarcba fulladt a fundamentumok gyengesége, elsősorban a kereslet hiánya miatt.
Október hónapban eddig közel 5 százalékkal csökkent a decemberi határidős kontraktus árfolyama. Ezzel megerősíti és egyúttal „felül is teljesíti’ az elmúlt öt év átlagát, amely azt mutatja, hogy az utolsó negyedév első hónapjában az árfolyam átlagosan 0,08 százalékkal csökkent az előző években.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
A fentiek fényében valószínűleg nem meglepő, hogy az uniós emissziós piacot követő elemzők lefelé módosították a következő időszakra vonatkozó EUA-árfolyam várakozásukat.
A Carbon Pulse portál által október elején megkérdezett 13 elemző az utolsó negyedévre átlagosan 65,90 eurós árfolyamvárakozást fogalmazott meg a korábbi, 69,10 eurós előrejelzéssel szemben. 2025-re a szakértők átlagosan 75,45 eurós árfolyamra számítanak, az előző, 78,10 eurós várakozásuk után. A 2024 negyedik negyedéve és 2030 közötti időszakra megadott előrejelzések átlagosan 6 százalékkal csökkentek az előző felmérés óta, amely idén júliusban készült.
A várakozások lefelé történő módosításának hátterében elsősorban az áll, hogy az egységek iránti kereslet továbbra sem képes felvenni a lépést a kínálattal sem az energiatermelők, sem pedig az ipari szereplők részéről. A jelenlegi alacsony kereslet hátterében a REPowerEU programnak köszönhetően megnőtt aukciós kínálat, a magas megújuló részarány és a stagnáló gazdaság állnak. Valószínű, hogy az energia szektor kereslete, idén újra két számjegyű csökkenést mutat majd 2023-hoz viszonyítva, nem csupán a megújulók térhódításának, hanem a nukleáris és vízerőművek magasabb termelési szintjének köszönhetően egyaránt.
Az idei trend valószínűleg a 2025-ös évben is folytatódik majd, vagyis a két nagy szektor (energiatermelés és ipar) keresletében továbbra sem számíthatunk számottevő bővülésre.
A legtöbb elemző csupán 2026-ban vár fordulatot az uniós emissziós kvóták piacán, amikor egyaránt csökken az aukciós kínálat és az ingyenes kiosztás, és nő az olyan (kisebb) szektorok kereslete, mint a legiközlekedés és a tengeri hajózás. (Előbbi 2026-tól nem részesül ingyenes kiosztásban, miközben kibocsátása már 2023-ban is dinamikus növekedést mutatott, míg az utóbbi 2025 szeptemberében kell, hogy először kvótákat adjon le, azonban akkor még csak a kibocsátása 40 százalékának megfelelő mértékben, míg a 2026-os kibocsátásukat már teljes mértékben, a piacról kénytelenek fedezni a hajótársaságok.)
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
Az elemzők továbbra is napi szinten azt találgatják, hogy működik-e még / újra a karbon kvóták és a következő havi leszállítású TTF gáz között korábban megfigyelt korreláció. Az október 7 és 11 közötti időszakban az irányadó emissziós kontraktus árfolyama 4,14 százalékkal emelkedett, míg a TTF gáz árfolyama 2,69 százalékkal csökkent. Az ezt követő héten azonban mindkét termék árfolyama csökkent, előbbié 3,62 százalékkal, utóbbié 1,69 százalékkal. Az október 21-ével kezdődő hét első napjaiban szintén erős volt a két árfolyam napon belüli együtt mozgása. Ez különösen szembetűnő volt kedden, október 22-én, amikor a norvég Steipner mező feldolgozási nehézségekre hivatkozva csökkentette termelését és a hálózatkezelő Gassco nem tudta megmondani, mikorra sikerül elhárítani a problémát.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
A gyenge fundamentumokkal és az elemzői várakozásokkal összhangban a piacon aktív befektetési alapok is egyelőre inkább további árfolyam-esésre spekulálnak. Az október 4-ére végződő héten a befektetési alapok által tartott nyitott pozíciók több mint 28 milliós nettó short (eladási) pozíciót mutatott, amely 2024. március 15 óta nem látott rekord. Az adatok publikálása rögtön elindította a spekulációt az eladók kiszorítására („short squeeze”) vonatkozóan, azonban ez a hatás nem bizonyult tartósnak. Az október 14 és 18 közötti héten valamelyest konszolidálódni látszott a helyzet, mivel a nettó eladási pozíciók 8,30 százalékkal csökkentek az előző héthez képest, azonban a befektetési alapok továbbra is közel 66 milliónyi eladási pozícióval rendelkeztek a 42 milliós vételi pozíciójukkal szemben.
Az év végéhez közeledve érdekes lesz megfigyelni mind ezen pozíciók, mind a kvóták árfolyamának alakulását, hiszen az elmúlt öt év átlagában a november 8,47 százalékos, a december pedig 3,67 százalékos emelkedést hozott az EU ETS-ben. Amennyiben a gáz-karbon korreláció tovább erősödik és a (elsősorban hosszú-távú) gázellátás veszélybe kerül, lehetséges, hogy az októberi 59,95 eurós mélypont egy erős támasz szintté válik a kvóták árfolyamának alakulásában. Mivel azonban az idei tél gázellátása biztosítottnak látszik, nem zárhatjuk ki annak a lehetőségét sem, hogy a borúlátó piaci szereplők 60 euró alá nyomják az árfolyamot.