Tovább erősödött a gáz-karbon korreláció
2024. 11. 04.
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
Volatilisnek bizonyult az október második fele az uniós emissziós kvóták piacán. Míg az utolsó előtti héten az irányadó kontraktus árfolyama 7,53 százalékkal emelkedett és egyúttal áttörte a 200-napos mozgóátlagnál található ellenállást, addig az utolsó héten az eladók kerekedtek felül és 4,63 százalékkal nyomták lejjebb az árfolyamot. Ebben a két hétben 61,29 és 67,75 euró között mozgott a decemberi kontraktus árfolyama. A teljes hónapot tekintve az árfolyam 1,49 százalékkal csökkent. Így megerősítésre került a szezonalitási minta, amely szerint az elmúlt öt évben a kvóták árfolyama októberben átlagosan 0,08 százalékkal csökkent.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
Az elmúlt hetekben a legfontosabb árfolyam-befolyásoló tényező az európai gáz árfolyamának alakulása volt.
Több hírforrás is arról tudósított, hogy azon Közép-Kelet európia országok, amelyek eddig Ukrajnán keresztül orosz gázt kaptak, a tranzit szerződés 2024 december végi lejártával azeri gázzal helyettesíthetik majd az orosz kínálatot. Bár megegyezésről eddig nem érkezett hír, a következő havi leszállítású európai gáz árfolyama az október 28-ával kezdődő héten 10,59 százalékkal csökkent.
Ezen kívül, az Európai Bizottság hivatalosan is megerősítette, hogy az európai gáztározók elérték a 98 százalékos telítettséget. A két legnagyobb kapacitással rendelkező ország, Németország (251 TWh) és Olaszország (200 TWh) esetében ez elérte a 98 százalékos szintet.
A meteorológusok november első felére enyhe időt vizionálnak, így magas annak a valószínűsége, hogy a jelenlegi kínálat elegendő lesz a téli igények kielégítésére. Ugyanakkor az átlagosnál hidegebb télkezdet megemelheti mind az európai gáz, mind az emissziós kvóták árfolyamát.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
A kvóták árfolyamához hasonlóan a befektetési alapok nyitott pozíciói is jelentős mértékben változtak október végén. Nettó nyitott eladási pozíciók 38,05 százalékkal csökkentek 15,1 millió egységre annak eredményeként, hogy vételi pozícióik 2,33 százalékkal, 41,4 millióra nőttek és eladási pozíciók 12,83 százalékkal 56,5 millióra csökkentek.
Németország odaítélte az első CFD-ket az ipari dekarbonizáció elősegítése érdekében. 15 kis és közepes, energiaintenzív vállalat kapott összesen 2,8 milliárd eurót. Az összeg felét papírgyárak, vegyipari cégek és üveggyárak kapták, amelyek villamosítási megoldásokat kívánnak bevetni, beleértve az elektromos kazánokat és hőszivattyúkat. A források másik jelentős felhasználási területe a hidrogén- és bioenergia-projektekre irányul majd azokban az iparágakban, amelyeknek magas hőmérsékletű hőigényük van, amely nem helyettesíthető villamosítással. A német kormány számításai szerint ez a megoldás 17 millió tonnával csökkenti majd az érintett cégek emisszióját a program által lefedett 15 éves periódus során.
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
November hónap általában árfolyam-emelkedést hoz a kvóták piacán. Az elmúlt öt évben, átlagosan 8,47 százalékkal emelkedett az emissziós egységek árfolyama a hónap során, mivel azok a vállalatok, amelyek szeretnék a CO2 kibocsátás évében fedezni a hiányukat nem hagyják decemberre a vásárlást, amikor az elsődleges piaci kínálat csökken. Ezen kívül, sok távfűtő vállalat is ilyenkor kezdi meg a fűtési szezon emissziójának fedezését.
A keresleti oldal várható növekedése mellett számottevő volatilitás is jellemezheti a kvóták piacát a hónap során az amerikai elnökválasztás piacra gyakorolt hatása és a következő uniós biztosok parlamenti meghallgatása miatt.