Öt hónapos mélypontra esett az uniós emissziós kvóták árfolyama
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
Annak ellenére, hogy az idei évben szeptember végén van a megfelelési határidő, az uniós emissziós kvóták árfolyama eddig követi a régi mintát. Az elmúlt öt évből négyben havi szinten csökkent a kvóták árfolyama. Idén szeptemberben eddig 10 százalékkal csökkent a decemberi kontraktus árfolyama havi összehasonlításban, szeptember 17-én elérve a 62,45 eurós szintet. Az év eleje óta több, mint 20 százalékkal csökkent a kvóták árfolyama.
A csökkenő trend augusztus 20 óta figyelhető meg. Azóta az árfolyam jelentősen eltávolodott a főbb mozgóátlagoktól és az úgynevezett relative strength index (RSI) alapján túladottá is vált.
Napon belül, az árfolyam átlagosan 1,73 eurós sávban mozgott. Szeptember 3-án és 10-én azonban majdnem 2,50 eurós sávban mozgott az árfolyam. A hónap elején a francia EDF jelentette be, hogy a korábban vártnál több nukleáris energiát termel majd az év hátralevő részében, mivel az erőművek felülvizsgálata és karbantartása jobban halad a vártnál. A hónap közepén pedig az európai gáz árfolyama csökkent dinamikusan, miután az európai tározók telítettsége meghaladta a 90 százalékot.
A napi kereskedett mennyiség alaposan megugrott a nyári vakáció végével. Az augusztusi napi átlag 23,1 millió egység után szeptemberben eddig 30,1 millió egység cserélt gazdát az irányadó kontraktusban.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
Szeptember első két hetében ismét erősödött az emissziós kvóták és a következő havi leszállítású gáz árfolyama közötti korreláció. Míg a decemberi leszállítású emissziós kvóta a hónap közepéig 10 százalékot veszített értékéből, addig a következő havi leszállítású gáz árfolyama majdnem 15 százalékkal csökkent augusztus végéhez képest. Rövid ideig bizonytalanságot okozott, amikor Ukrajna először intézett támadást Oroszország ellen, mivel az összecsapások azon gázvezeték közelében történtek, amely még szállt gázt néhány európai tagállamnak. Hamarosan kiderült azonban, hogy a gázellátást nem veszélyeztette a hadművelet. Ezen kívül, a az Oroszország és Ukrajna között fennálló tranzit szerződés idén december végén lejár és a meghosszabbításáról nincs információ. Ugyanakkor a legtöbb uniós tagállamnak már sikerült alternatív forrásokról gondoskodniuk, így az orosz gáz egyre kevésbé létfontosságú az európai gazdaság számára.
Az olyan bejelentések, mint egy-egy karbantartás a norvég gázmezőkön vagy a Spanyolországot Algériával összekötő vezeték Medgas vezeték munkálatai, nem mozgatták meg a gáz árfolyamát.
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
A gazdasági és politikai környezet továbbra sem kedvez a magasabb EUA árfolyamnak. A szeptember második hetében bemutatott, úgynevezett Draghi riport kiemelte, hogy a magas energiaárak és az innováció hiánya versenyképtelenné tette az európai ipart. Ha valaki azt gondolta volna, hogy ez csupán közgazdászok elefántcsonttoronyban kitalált ijesztgetése, a Volkswagen és a Renault bejelentése visszahozza az embert a realitás talajára. Európa eddigi húzóágazata, amelytől sok más szektor is függ a beszállítói hálózaton keresztül, nem tudja felvenni a versenyt sem a kínai, sem az amerikai versenytársakkal.
A Draghi riport által felsorolt problémákat mind az Európai Bizottság, mind az Európai Központi Bank elismerte. A riportban javasolt megoldásokat kezdetben sokan elutasították (például az uniós kötvénykibocsátást), de talán változnak a preferenciák Brüsszelben, amikor a valóság bekopogtat az ajtón.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
A fentiek fényében nem meglepő, hogy a befektetési alapok nettó eladási pozíciói augusztus vége óta ismét emelkedésnek indultak. A legalacsonyabb szintet, 4,895 millió egységnyit az augusztus 23-ra végződő héten érték el. Az augusztus 30-ra végződő héten ez az állomány 6,665 millióre nőtt és a szeptember 6-ra végződő héten ez az állomány több, mint megduplázódott 14,238 millióra.
Ugyanezen időszak alatt, a pozícióval rendelkező befektetési alapok száma 411-ről 453-ra emelkedett, amely a gyenge fundamentumok mellett szintén magyarázhatja a nettó eladási pozíciók növekedését.
Érdekes volt megfigyelni, hogy a csökkenő rövidtávú trend ellenére bizonyos szintek közelében kicsit tovább elidőzött az irányadó kontraktus árfolyama. Részben indokolhatja ezt a piaci viselkedést, hogy a szeptember 25-én kifutó opciók közül például a 65 eurós lehívási árú eladási (put) opció nyitott állománya több mint 14 millió egységre rúgott a hónap közepén. A szeptemberi vételi (call) opciók közül pedig a 75 eurós lehívási árú kontraktus nyitott állománya volt a legmagasabb, azonban a maga közel 13 millió egységével a 65-ös eladási opció alatt maradt.
Amennyiben hosszabb távra tekintünk előre, fontos lehet megjegyezni, hogy az októberi hónap a fent említett szezonalitási grafikon alapján általában már árfolyam-emelkedést hoz a karbonpiacon a nyárhoz képest magasabb áram- és hőtermelés miatt, illetve mivel sok vállalat igyekszik emisszióját ugyanabban az évben lefedni emissziós egységekkel, amikor az emisszió az atmoszférába került. Ráadásul, míg a mostani megfelelési határidőre több mint másfél év állt rendelkezésre, jövőre már csak 12 hónapjuk lesz a vállalatoknak, hogy beszerezzék a szükséges kvótamennyiséget.
Hosszú távon a kvóták emelkedését várják a Bank of America elemzői is. A közelmúltbeli árfolyamgyengeség, amely öthavi mélypontra taszította a decemberi határidős kontraktust, nagyrészt az energiaszektor kibocsátásának csökkenése és a megújuló energiatermelés növekedése miatt következett be.
A hidegebb időjárás rövid / középtávon segítheti a kvóták árfolyamának emelkedését. Ezen kívül az év végi aukciós volumen csökkenése tovább növelheti az EUA árfolyamát a negyedik negyedévben.