Júniusban megszakadt a tavasz óta tartó emelkedő trend

Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető

A blue and green rectangular sign with white text

Description automatically generated

8,95 százalékos csökkenéssel zárta a júniust az irányadó uniós emissziós kvóta árfolyama. Ezzel megszakadt a február vége óta tartó emelkedő trend. Bár július első hetében több, mint 4 százalékkel emelkedett az árfolyam, az emelkedő trendbe nem sikerült visszatérnie, inkább egy szűk sávban oldalazott.

A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben

A screenshot of a computer screen

Description automatically generated

Forrás: ICE Endex

Az egyik legerősebb tényező, amely nyomást helyezett az uniós kvóták árfolyamára, az európai parlamenti választások eredménye volt, amelynek során a klímabarát politikai csoportok számos helyet veszítettek a Parlamentben, míg a jobb oldali pártok megerősödtek. Az eredmények negatív megítélése csak tovább erősödött, amikor Emmanuel Macron francia elnök előrehozott választásokat jelentett be, amely megnyitotta az utat a szélsőjobb térhódítása előtt és végül a baloldal győzelmével politikai bizonytalanságot hozott. Bár a 2030-as uniós emissziócsökkentési célokat és az azt szolgáló törvényeket nehéz lenne már újra megnyitni, azonban a 2040-es emissziócsökkentési ambíciók meghatározásában jelentős szerepe lehet a protekcionista, az ipar érdekeit képviselő jobb oldali pártoknak.

A választások eredménye a befektetési alapok által felvett pozíciókat sem hagyta érintetlenül. Ezen piaci szereplők május vége óta, öt héten keresztül folyamatosan növelték nettó eladási pozícióikat, amelyek június végére elérték a 21,2 milliónyi egységet. Ez az április 12-re végződő hét óta a legmagasabb nettó eladási pozíció érték.

A választások és az úgynevezett spekulánsok negatív árfolyamhatása mellett, a piaci fundamentumok is gyengék. A július első hetében közölt adatok alapján a német ipari termelés májusban 2,5 százalékkal csökkent havi összehasonlításban, míg a francia ipari termelés 2,1 százalékkal esett vissza.

Az energiakereslet az átlag feletti hőmérsékletek következtében megnőtt, azonban a megújuló energiaforrásokból származó termelés továbbra is jelentős és a francia nukleáris termelés is sokkal magasabb, mint az elmúlt években.

 

A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)

Forrás: ICE Endex

Az utóbbi hetekben az emissziós kvóták és az irányadó európai gáz árfolyama közötti korreláció egyre gyengébb volt. Július első hetében például, amikor az EUA Dec24 kontraktus árfolyama 4,28 százalékkal emelkedett, a jövő havi leszállítású TTF gáz árfolyama 4,10 százalékkal csökkent. Jelenleg az európai gáztározók telítettsége nem ad okot aggodalomra, azonban egy-egy leállás a norvég gázmezőkön, vagy az amerikai hurrikánszezon okozhat sokkokat napi szinten.

Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja

Forrás: Pact Capital

Úgy tűnik, a 65-67 eurós szinteknél megfelelő támaszra lelt a decemberi leszállítású kvóták árfolyama, ugyanakkor nehezen töri át a 71-72 eurós szintet, mivel a kereslet és kínálat mérlege továbbra is inkább a kínálat irányába leng ki.

Továbbra is folytatódik az előrehozott egységek árverése a REPowerEU program finanszírozása érdekében. Mivel a program tervezésekor az Európai Bizottság 75 eurós árfolyammal számolt, amelyet az idei évben csak kevés napon sikerült elérni, valószínű, hogy a Bizottság megemeli az árverezendő mennyiséget, hogy az elérni kívánt 20 milliárd eurós bevételt el tudja érni.

Ezen kívül, a korábbi évektől eltérően, idén augusztusban nem csökken 50 százalékkal a napi aukciózandó mennyiség. Valószínű, hogy a szeptemberre tolódott megfelelési határidő miatt döntött így az Európai Bizottság, azonban az áprilisban publikált 2023-as emissziós adatok azt mutatták, hogy a létesítmények kibocsátása átlagosan több mint 15 százalékkal csökkent éves szinten, így keresletük a kvóták iránt nem jelentős. A magasabb kínálati mennyiség ezért nyomást gyakorolhat a kvóták árfolyamára.

Azon létesítmények, amelyek még nem rendelkeznek a szeptemberi megfeleléshez szükséges összes kvótával, még reménykedhetnek abban, hogy a 2024-es kiosztás fedezi a hiányt. A hivatalos határidő a 2024-es ingyenes kvóták kiosztására június 30-án lejárt, azonban értesüléseink szerint eddig leginkább azok a létesítmények kapták meg az ingyenes kiosztásukat, amelyeknél nem kellett újraszámolni azt a dinamikus allokációs szabályok miatt, vagyis termelési szintjük az elmúlt két év átlagában nem változott 15 százaléknál nagyobb mértékben a historikus átlaghoz viszonyítva. A legtöbb ipari létesítmény továbbra is még csak várja az ingyenes egységeit. Az Európai Bizottság minden évben, rendszeresen publikálja, hogy az egyes tagországok hogyan haladnak az ingyenes egységek kiosztásával. Tavaly a határidő február 28 volt, azonban a legutoljára, 2023. június 22-én publikált statisztika szerint még mindig volt olyan tagország, amely nem osztotta ki az egységek 100 százalékát. Vagyis nincs arra garancia, hogy mindenki megkapja a 2024-es egységeit a megfelelési határidő előtt és fel tudja használni azokat. Ezek a létesítmények szeptember második felében vevőként jelenhetnek meg a piacon.

Szintén szeptemberben kezdi el kivonni a többlet egységeket a piacstabilitási tartalék, amely az új megfelelési határidővel együtt enyhe árfolyam-emelő hatással lehet.