Izgalmas szeptember vár az európai karbonpiacra
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
Csupán 1,57 százalékkal emelkedett az irányadó európai emissziós kvóta árfolyama augusztusban, azonban ez épp elég volt ahhoz, hogy megerősítse a szezonalitási grafikon által adott jelzést. Az elmúlt hat évből négyben a kvóták árfolyama emelkedett az augusztusi hónap során. Ez elsősorban annak volt köszönhető, hogy az elsődleges kínálat a napi aukciók formájában augusztusban eddig 50 százalékkal kevesebb egységet bocsátott a piaci résztvevők rendelkezésére. Mivel az idei évtől a megfelelési határidő szeptember 30 a régi április 30 helyett, az Európia Bizottság úgy döntött, nem csökkenti az aukciós kínálatot, hogy azok se szembesüljenek magas árakkal, akik az utolsó hónapokra hagyták a kvóták megvásárlását, hogy a 2023-as hitelesített kibocsátásukat fedezni tudják.
A hónap közepén a decemberi lejáratú határidős kontraktus elérte a 74,75 eurós szintet, ahol május vége óta nem járt, azonban a hónap második felében az árfolyam csökkenésnek indult, és ez a folyamat szeptember első napjaiban is folytatódott.
A napi volument tekintve, augusztus igazi nyári hónapnak bizonyult. A júliusi átlagos napi 24,2 milliós forgalom után augusztusban csupán 23,1 millió egység cserélt gazdát a leglikvidebb kontraktusban.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
Míg az emissziós kvóták árfolyama csak kismértékben változott havi összehasonlításban, a jövő havi leszállítású európai gáz árfolyama 11,03 százalékkal emelkedett. A geopolitikai helyzet továbbra is inkább felfelé hajtja a gázárakat, főként miután Ukrajna ellentámadásba lendült Oroszországban és bizonytalanná volt, hogy az orosz fél teljesíti-e európai partnerei felé még fennálló kötelezettségeit. Ezen kívül Norvégia, amely az ukrán háború kitörését követően Európa legnagyobb beszállítójává vált, számos karbantartási munkálatot ütemezett a hónap második felére. Ugyanakkor az európai tározók telítettsége elérte a kapacitás több mint 90 százalékát, így az ellátás egyelőre biztosnak tűnik.
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
A gáz árának emelkedésével egyidőben a jövő évi leszállítású szén árfolyama kisebb mértékben (+4,60 százalék hó/ hó), de szintén emelkedett. Mivel azonban a gáz árfolyama nagyobb mértékben nőtt és az emissziós kvóták árfolyama gyakorlatilag stagnált augusztusban, a szén (és különösen a lignit) tüzelésű erőművek profitabilitása javult, amely nagyobb lignit-felhasználást eredményezett (elsősorban Németországban). Valószínű, hogy valamelyest ez is hozzájárult ahhoz, hogy a kvóták árfolyama a júliusi záróár felett búcsúztatta az augusztust.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
Említést érdemel még a spekulánsok (vagyis befektetési alapok) pozíciójának változása, ugyanis ezek a piaci szereplők augusztus végére egy éves mélypontra csökkentették nettó eladási pozícióikat. Az augusztus 23-ra végződő héten összesen 4,8 millió egységre szóló nettó nyitott eladási pozícióval rendelkeztek, amely 41,6 millió vételi és 46,4 millió eladási pozícióból tevődött össze. Azt is érdemes azonban megemlíteni, hogy a vételi pozíciók nem növekedtek olyan mértékben, mint az eladási pozíciók, vagyis ezen piaci szereplők jelenleg inkább csökkentik karbonpiaci kitettségüket és a partvonalon várakoznak.
Valószínű, hogy mozgalmas szeptember vár ránk a karbonkvóták piacán, mivel ez az első év, amikor a létesítményeknek nem áprilisban kell leadniuk az egységeket. Az elmúlt öt évben, a kvóták árfolyama átlagosan több mint 6 százalékkal csökkent szeptember hónapban.
A hónap kérdése, hogy az új leadási határidő változtat-e ezen a trenden. A legtöbb létesítmény már összegyűjtötte azt a kvótamennyiséget, amelyre az idei megfeleléshez szüksége van. Ráadásul a piacstabilitási tartalék mostantól kevesebb egységet von el a napi aukciós mennyiségből, így szeptemberben a napi mennyiségek magasabbak, mint augusztusban voltak.
Amennyiben az új megfelelési határidő ellenére érvényben marad a szezonalitás, vagyis a kvóták árfolyama csökken a hónap folyamán, akkor a rövidtávon túlkínálatos piac kiváló belépési pontokat kínálhat azon szereplők számára, akik hosszú távon gondolkodnak.
Azt sem szabad azonban elfelednünk, hogy az EU ETS egy politikusok által tervezett és létrehozott mesterséges piac. A nyári parlamenti választások után megváltozott a politikai környezet, és szeptembertől az új küldöttek aktívan dolgoznak az Európai Unió zöld napirendjén. Az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága már szeptember 4-én és 23-án tartja első ülését, a plenáris ülésre pedig szeptember 16-19 között kerül sor. Szeptember 11-én Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke várhatóan bemutatja a biztos-jelölteket, és szeptember 23-án megkezdődnek a parlamenti meghallgatások. Korábban gyakran tapasztaltuk, hogy a Parlamentben és a Bizottságban tett politikai nyilatkozatok növelhetik a piac volatilitását, amely megnehe