HEATWISE Meetup – Adatközpontok veszteséghőhasznosítása
A H1 Systems Kft. szervezésében szeptember 12-én zajlott le a HEATWISE Meetup elnevezésű nemzetközi szeminárium, amelynek támája az azonos nevű Horizont 2023-as projekt (https://heatwise.eu/), ezen keresztül pedig az adatközpontok veszteséghőjének hasznosítási lehetőségei volt. A rendezvény részeként tartott panelbeszélgetésen a távhőszektor képviseletében Némethi Balázs, a Matászsz Műszaki Bizottságának vezetője vett részt.
A H1 Systems Kft. az adatközpont-szektor meghatározó hazai szereplője több évtizedes tapasztalattal nem csak létesítés és üzemeltetés területén, de az innovációban is élen járva. Az általuk vezetett nemzetközi konzorcium 2023-ban elnyerte az Európpai Unió Horizon kutatás-fejlesztési programjának támogatását az adatközpontok veszteséghőjének hasznosítási lehetőségeit a gyakorlatban is vizsgáló projekttel. A projekt társtámogatója Svájc, a teljes projekt-költségvetés 4,5 millió euró. A projekt konzorcium tagjai Magyarország mellett Svédországból, Dániából, Lengyelországból, Svájcból, Romániából, Törökországból és Izraelből érkeztek különböző szakterületekről.
A kutatási téma hátterében több trend is áll. Egyrészt – a távhőszektorhoz hasonlóan – az Unió energiahatékonysági direktívája (EED) fogalmaz meg szigorú követelményeket az adatközpontokra vonatkozóan. Ezen a területen már 2030-ra elvárás a klímasemlegesség elérése szemben azzal, hogy a hatékony távfűtés minősítésnek csak 2050-től lenne kritériuma a kizárólag megújuló és hulladékhő források használata. A klímasemlegesség a nagyobb, 1 MW feletti adatközpontok esetére a direktía elvárást fogalmaz meg a veszteséghő-hasznosítására. A szabályozói környezet változása mellett az adatközpont-üzemeltetők a veszteséghő hasznosításában a lehetőséget is keresik a gazdaságosság javítására.
Ezzel párhuzamosan a számítástechnikai fejlődés is igen látványos. A processzorteljesítmény növekedése nem csak a számítási kapacitásban jelentkezik, de a fejlődő hő mennyisége is egyre több. Míg ma még az átlagos rack-teljesítmény 5 kW körül alakul, az újabb technológiák mellett ez az érték 50 és 200 kW közé emelkedik. A növekvő teljesítménysűrűség a processzorhűtésben, az adatközpontok hűtésében alkalmazott megoldások fejlődését, változását hozza magával.
Míg korábban és jelenleg a jellemző hűtési megoldás a terek levegőjének hűtésére alapult, és ezért a veszteséghő 30-35°C-os levegő formájában állt rendelkezésre, az új hűtési eljárásokkal az is lehetségessé válik, hogy a processzoroktól elvont hő akár 70°C-os vízben „legyen jelen”. Ez pedig jelentősen növeli a hasznosítás lehetőségét.
Az adatközpontok veszteséghőjében lévő potenciált növeli, hogy a korábbi évek trendje után, amikor a személyi számítógépektől eljutott a világ a cloud computing óriási és földrajzilag is nagyon koncentrált létesitményeiig, jelenleg erősödik a felhasználókhoz közelebb lévő adatközpontok iránti igény. A kisebb látenciát biztosító edge computing trendjének erősödése mellett a digital sovereignty, a digitális önrendelkezés jelentőségének növekedése is ebbe az irányba hat.
A hulladékhő-hasznosítás megoldását a HEATWISE projekt közvetlenül a befogadó épületekben keresi, ami azelső kézenfekvő megoldás. Ugyanakkor komoly feladatot is jelent az épületen belüli naponta és szezonálisan is változó hőigény és az adatközpont szintén változó terhelésének összehangolása. A hőtárolás módjának vizsgálata ezért természetszerűleg feltétlenül része a kutatásnak. Ellenben jól mutatja a trendek változását, a hőhasznosítás jelentőségének növekedését, hogy a hő keletkezése és felhasználása közötti összhangot immár az egymással összekapcsolt adatközpontok IT-teljesítményének olyan elosztásával is igyekeznek megoldani, amely a számítási teljesítmények elosztásában figyelembe veszi a hőigények jelenlétét, mértékét is.
A HEATWISE projekt keretén belül az adatközpontok hűtésének hatékonyságfejlesztését is keresik. Többek között a hűtött terek CFD-modellezésével, és a modellszámításokkal előre igazolható eredményű elrendezésmódosításokkal.
Az előadásokat követően panelbeszélgetés zajlott a veszteséghőhasznosítás lehetőségei és nehézségei tárgyában, amelyre három érintett területet hívott meg a szervező H1 Systems. Az adatközpontüzemeltetés területéről Jogg Balázs, a Greenhash műveleti igazgatója, az ingatlanüzemeltetés területéről Noéh Gábor, a White Star műszaki igazgatója, a távhőszektor részéről pedig Némethi Balázs, a BKM osztályvezetője vett részt a beszélgetésen.
Az adatközpontok veszteséghőjének a távhőrendszerekben való hasznosítása kapcsán a közös elvi előnyök mellett szó esett a jogi szabályozási környezet nehézségeiről, és – hasonlóan az ingatlanokon belüli közvetlen hasznosítás esetéhez – arról, hogy elsősorban a hőár kérdése lehet az az elsődleges tényező, ami a jövőbeni projekteket sikerre vagy kudarcra ítéli.
A beszélgetés során felmerült még az adatközpontoknak az energiarendszerekkel való együttműködésének más lehetősége is. A meglévő kapcsolt termelő létesítmények villamos termelésükre találhatnak stabil fogyasztót az adatközpontok személyében, ami az ehhez kapcsolódó hőtermelés gazdaságosságára is jótékony lehet. Az olyan adatközpontok, mint pl. a Greenhash bitcoin-bányászattal foglalkozó létesítményei a villamosenergia-rendszer szabályozásában is szerepet tudnak vállalni számítási teljesítményük rugalmas változtatásával.
A részvevők megállapították, hogy a sikeres együttműködés lehetőségéhez a területek közötti eszmecsere elengedhetetlen, amihez a HEATWISE-hoz hasonló innovációs projektek jó alkalmat teremtenek.