Hat hónapos mélypontra esett az uniós emissziós kvóták árfolyama október elején
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
A szeptemberi megfelelési határidő után és a szeptemberi opciók lejártával, az uniós emissziós kvóták árfolyama meredeken zuhanni kezdett. Az irányadó határidős kontraktus árfolyama október 7-én 60,06 euróig esett, az azonnali termékkel pedig 60 euró alatt kereskedtek a nap folyamán.
A várakozásokkal ellentétben sem a napon belüli volatilitás, sem a napi kereskedett mennyiség nem csökkent a megfelelési határidő után. Október első napjaiban, a decemberi határidős kontraktus árfolyama átlagosan egy 1,91 eurós sávban mozgott a szeptemberi 1,80 euró után. A hónap első hétfőjén pedig több mint 61 millió egység cserélt gazdát a decemberi kontraktusban, az elmúlt három hét átlagának majdnem a duplája.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
Az Európai Bizottság október 3-án publikálta a több, mint 9 000 EU ETS létesítmény megfelelési státuszát. 269 létesítmény valamilyen formában nem teljesítette megfelelési kötelezettségét, vagyis a teljes létesítményszám 2,9 százaléka annak ellenére, hogy a megfelelési határidő az idei évtől szeptember 30, míg a hitelesített emissziós riport leadásának határideje továbbra is március 31, vagyis a létesítményeknek legalább hat hónapjuk volt a megfelelési kötelezettségük teljesítésére. Valószínűleg ez is hozzájárult ahhoz, hogy a megfelelési kötelezettségüket nem teljesítő létesítmények aránya az elmúlt évek 3,2 százalékáról 2,9 százalékra csökkent.
137 olyan létesítmény volt, amely nem adott le elegendő egységet ahhoz, hogy 2023-as hitelesített kibocsátását ellentételezze. Ezek a létesítmények 100 euró büntetésre számíthatnak le nem adott egységenként, amelyet a 2012 óta regisztrált eurozónás inflációval növelnek a tagországok, így az egységenkénti büntetés elérheti a 120 eurót. Természetesen a bírság megfizetése nem mentesíti a létesítményeket a megfelelési kötelezettségük teljesítése alól, vagyis 2025 szeptember végéig nem csak a 2024-es kibocsátásuknak megfelelő mennyiségű kvótát kell leadniuk, hanem azt a mennyiséget is, amelyet eddig elmulasztottak leadni.
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
Egyre többször tűnik úgy, hogy az európai gáz és az emissziós kvóták árfolyama között korábban megfigyelt szoros korreláció megtört. Október első hetében a kereslet hiánya miatt a decemberi határidős emissziós kvóta árfolyama 6,45 százalékkal csökkent heti összevetésben, míg a következő havi leszállítású európai gáz árfolyama a közel-keleti helyzet miatt 7,52 százalékkal emelkedett.
Az európai gáztározók telítettsége októberre majdnem elérte a 100 százalékot, így a kontinens téli ellátása – úgy tűnik – biztosított. Ez különösen így van, mivel a megújuló energia termelése az év eddigi hónapjaiban sorra rekordot döntött nemcsak Németországban vagy Spanyolországban, hanem a korábban szénalapúnak elkönyvelt Lengyelországban is. Ha a téli átlaghőmérséklet a tavalyihoz közel alakul, az energiaszektor valószínűleg nem okoz majd nagy meglepetést a karbon kvóták piacán.
Ugyanakkor az európai ipar továbbra is gyengélkedik, amelyet jól szemléltet a három nagy német autógyártó pesszimista előrejelzése az értékesítési számaikat és az alkalmazottak létszámát tekintve. A legutóbb publikált német gyári megrendelések 5,8 százalékos csökkenést mutattak augusztus hónapra vonatkozóan, míg az elemzők csupán 1,9 százalékos visszaesésre számítottak. Ez az ipari felhasználású gáz keresletében is megmutatkozik.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
Amint a fentiekből látható, sem az energiatermelőknek, sem az ipari létesítményeknek nincs most szükségük a kvótákra. Ennek ellenére valószínű, hogy közülük sokan kihasználják, hogy az árfolyam hat-hónapos mélyponton van.
A befektetés alapok azonban inkább redukálni látszanak az európai karbon piac felé való kitettségüket. Legalábbis erre utalnak a legutóbb publikált adatok. Az alapok által összesen birtokolt nyitott pozíciók 10,30 százalékkal, 107,9 millióra csökkentek. Ezen belül a vételi pozíciók 5,49 százalékkal, míg az eladási pozíciók 13,54 százalékkal csökkentek a szeptember 27-re végződő héten, amikor a mérvadó határidős kontraktus árfolyama még 4,64 százalékkal emelkedett.
Összefoglalva elmondható, hogy az emissziós kvóták árfolyama augusztus közepe óta egy csökkenő trendben mozog. Amikor az ár a technikai indikátorok alapján túladottá válik, történik egy kis korrekció, azonban a trend ettől még érvényben marad.
Az elmúlt öt év adatai azt mutatják, hogy októberben folytatódhat ez a trend és trendfordulóra csak november, decemberben számíthatunk.