Felgyorsult az árfolyam-emelkedés a karbonpiacon

Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető 

 

A több hétig tartó oldalazást, majd az óvatos emelkedést követően hirtelen megugrott az uniós emissziós kvóták árfolyama az elmúlt napokban és elhagyta az áprilisban jellemző 64-68 eurós sávot. Napi szinten a kereskedett forgalom 24 millió körül alakult a benchmark termékben.

A globális pénzügyi piacok örömmel fogadták, hogy az amerikai elnök Nagy Britanniával és Kínával megegyezett a kölcsönös vámok ideiglenes csökkentéséről. Az általános emelkedésből a karbonpiac sem maradt ki.

A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben

A screenshot of a computer screen

AI-generated content may be incorrect.

Forrás: ICE Endex

Segítette az emissziós kvóták árfolyamának emelkedését az a brüsszeli terv is, amely szerint 2027-ig a hosszú távú orosz gázszerződéseknek is véget kellene vetni. Az Európai Unió célja, hogy 2027-ig teljes mértékben megszüntesse az orosz földgázimportot, azonban e folyamat végrehajtását jogi bizonytalanságok nehezítik, különösen a meglévő szerződések felmondásának mechanizmusát illetően.

Brüsszel már nyilvánosságra hozta a kivonulás ütemtervét, azonban a meglévő szerződések jogi lezárására vonatkozó konkrét javaslatokat csak a következő hónapban ismertetik.

A tervek szerint az EU 2025 végéig megtiltja minden új gázszerződés – beleértve a vezetékes és cseppfolyósított földgázt (LNG), valamint a spot ügyleteket – megkötését. A még érvényben lévő szerződéseket pedig legkésőbb 2027 végéig fel kell mondani. A cél, hogy 2025 végére az orosz gázimportot a jelenlegi szinthez képest egyharmadával csökkentsék – ez nagyjából megfelel a spot vásárlások jelenlegi arányának.

Az EU eddig jelentősen csökkentette az orosz vezetékes gázimport arányát: míg 2021-ben ez a teljes import 41 százalékát tette ki, 2024-re már csupán 11 százalékra esett vissza. Ezt azonban nagyrészt ellensúlyozta az orosz LNG behozatalának növekedése, amely 12 millió tonnáról 16 millió tonnára emelkedett ugyanezen időszak alatt.

Jelenleg több vállalat – köztük a Shell Plc, a TotalEnergies SE, a SEFE (Securing Energy for Europe GmbH) és a Naturgy Energy Group SA – összesen 12 millió tonnányi LNG-re vonatkozó hosszú távú szerződéssel rendelkezik az orosz Jamal-projekttel és a szerződések csak 2027 után járnak le.

Emellett néhány vezetékes gázszerződés is érvényben marad a céldátumot követően:

  • A magyar MVM CEEnergy éves szinten 4,5 milliárd köbméteres (mintegy 3 millió tonna) szerződéssel rendelkezik,
  • A görög Mytilineos 1 milliárd köbméteres (0,7 millió tonna) éves szerződéssel,
  • A boszniai Gas Res és az észak-macedón Makpetrol kisebb volumenű szállításokat kap a Török Áramlat vezetéken keresztül,
  • A görög DEPA és a szerb Srbijagas szerződései várhatóan lejárnak 2027-ig.

A Bizottság részéről még nem született végleges döntés arra vonatkozóan, milyen jogi eszközzel lehetne felmondani a még érvényben lévő szerződéseket. Dan Jorgensen energiaügyi biztos jelezte, hogy a vis maior lehet az egyik lehetséges út, ám kérdéses, hogy ez jogilag alkalmazható-e ilyen formában.

Az EU egyúttal kizárta a szankciók alkalmazását, mivel azokhoz az összes tagállam egyhangú támogatása szükséges – amit olyan országok, mint Szlovákia vagy Magyarország, valószínűleg nem támogatnának, mivel továbbra is nagymértékben függenek az orosz vezetékes gáztól.

Alternatív megoldásként a vámok bevezetése is napirenden van. Bár a határon kivetett vám önmagában nem garantálná az orosz gáz teljes kiszorítását, jelentős árversenyre kényszeríthetné Oroszországot, miközben bevételt generálna az EU számára. Ráadásul – a szankciókkal ellentétben – a vámok egyszerű többségi döntéssel is elfogadhatók.

 

A decemberi uniós kvóták árfolyamának alakulása és a napi kereskedett mennyiség

Forrás: ICE Endex

A fentiek fényében nem meglepő, hogy a befektetési alapok tovább növelték nettó vételi pozícióik állományát az emissziós kvóták derivatív termékeiben az elmúlt hetek folyamán. A május 2-ára végződő héten a befektetési alapok 7,5 millió tonnára növelték nettó vételi pozíciójuk állományát, amely 183,11 százalékos ugrás az előző héthez viszonyítva. A teljes nyitott állomány 6,09 százalékkal 111 039 ezerre nőtt, amelyből 59 278 ezer volt a vételi pozíció (+10,47 százalékos növekedés heti összehasonlításban) és 51 761 ezer az eladási pozíció (+1,48 százalék). Az adatok arra utalnak hogy ezek a piaci szereplők bátrabban nyitnak új pozíciókat az európai karbon piacon és hogy ezen új pozíciók többsége vételi, vagyis az árfolyam további emelkedését vetíti előre.

Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja

Forrás: Pact Capital

2025. május 28-án, közép-európai idő szerint 18:00 órakor teszi közzé az Európai Bizottság az EU szén-dioxid-piacán 2024-ben forgalomban lévő kibocsátási egységek számát (angolul total number of allowances in circulation, TNAC).

A TNAC éves közzététele fontos szerepet játszik az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerének piaci stabilizációs tartalékának (market stability resreve, MSR) működésében. Ez határozza meg, hogy bizonyos mennyiségű kibocsátási egységet kivonjanak-e az árverésen értékesített mennyiségből és az MSR-ba helyezzék-e, vagy felszabadítják-e az MSR-ből és árverésre bocsátják.

Az MSR-t a 2015/1814 határozat hozta létre és célja, hogy elkerülje a kibocsátási egységek strukturális többletét az EU szén-dioxid-piacán, amely azzal a kockázattal jár, hogy megakadályozná az EU ETS-t abban, hogy megadja az EU kibocsátáscsökkentési céljának eléréséhez szükséges befektetési jelzést.

2024. május 2-án ugyanakkor a Bizottság közzétette Németországnak a 2003/87/EK irányelv (a továbbiakban: ETS irányelv) 12. cikkének (4) bekezdése szerinti értesítését, amely szerint Németország önkéntesen törölni kívánja a területén található két ETS létesítmény villamosenergia-termelő kapacitásainak 2022-es, további nemzeti intézkedések miatti bezárásával kapcsolatos kibocsátási egységeket. Németország 2025 áprilisában értesítette a Bizottságot a 2023-as évre vonatkozóan, 2025. szeptember 1. és december 31. közötti időszakban törölni kívánt kibocsátási egységek pontos számáról.

A törlendő mennyiség kiszámítására szolgáló módszertan alapján Németország 514 000 kibocsátási egységet kíván törölni a forgalomban lévő kibocsátási egységek teljes számától (TNAC) függően.

A Bizottságnak 2025. május 28-án, a június 1-jei határidő előtt el kell fogadnia a 2024-es TNAC-ról szóló éves közleményt. Ha a 2024-es TNAC meghaladja az 1 096 milliót, 514 000 kibocsátási egységet törölnek. Ha a 2024-es TNAC 833 millió és 1 096 millió egység között van, akkor nem kerül sor törlésre, mivel ebben az esetben a piaci stabilizációs tartalék már eltávolítaná az erőműbezárásokból eredő többletet.

Bár számos kockázati tényező továbbra is fennáll (gázellátás biztonsága, amerikai büntetővámok hatása, EU tagországok kormányválsága stb.), a TNAC és az MSR-ba helyezendő kvótamennyiség publikálása, a közeledő megfelelési határidő, a 2026-ban kifutó REPowerEU aukciók és az ingyenes kiosztás csökkentése (a légitársaságok esetében nullára) felfelé hatnak az emissziós kvóták árfolyamára, amelyet – úgy tűnik – a spekulánsok már el is kezdtek beárazni.