Éves mélypont után stagnálás
Eséssel indult a március az európai emissziós kvóták piacán. A hónap első hetében 3,34 százalékkal csökkent az árfolyam és március 7-én 66,78 euróig zuhant az árfolyam, amely tavaly december óta a legalacsonyabb szint. - Pact Capital - Holt Global: Karbonpiaci összefoglaló.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
A 2025 decemberi kontraktus árfolyama öt héten át, folyamatosan csökkent és csak a március 14-ére végződő héten sikerült emelkedéssel zárnia. Az árfolyam többször is tesztelte a 200 napos mozgóátlagot, amely jelenleg 71,37 euró, azonban nem sikerült áttörnie ezt az ellenállást. Az utóbbi napokban az árfolyam nem igazán távolodott el a 70 eurós szinttől, amelynél jelentős mennyiségű, márciusban lejáró opció található.
A decemberi uniós kvóták árfolyamának alakulása és a napi kereskedett mennyiség
Forrás: ICE Endex
Az emissziós kvóták és az európai gáz (elsősorban a következő havi leszállítású kontraktus) árfolyama továbbra is erős korrelációt mutat. Februárban és március elején a zuhanórepülésben levő gáz magával rántotta az emissziós kvóták árfolyamát is. Az európai gázárak azután kezdtek csökkenni, hogy kiderült, az unió országai lazítanának a gáztározók töltöttségére vonatkozó szabályokon, illetve Németország felvetette egy olyan állami támogatás lehetőségét, amely a gáz tározást segítené.
Ezen kívül, a folyamatban levő béketárgyalások szintén enyhítik a gázellátással kapcsolatos kockázatokat. Putyin orosz elnök a gáz-export növelését jelölte meg egyik feltételeként ahhoz, hogy hajlandó legyen elgondolkodni egy 30-napos fegyverszüneten. Amennyiben létrejön a megállapodás, néhány európai ország újra importálhatna orosz gázt, azonban a többség már diverzifikálta beszállítói láncát és más partnerektől vásárol.
Néhány hűvösebb nap kivételével a fűtési igény folyamatosan csökken, így a kvóták iránt is kisebb a kereslet. Amennyiben a vártnak megfelelően alakul a hónap második felének időjárása, egyre több megújuló energiára számíthat a rendszer, amely tovább redukálja a kvóták iránti igényt.
Az ipari létesítmények termelését és kibocsátását az amerikai vámok – különösen az acél és alumínium szektor 25 százalékos tarifája - érinthetik negatívan. Ugyanakkor sok piaci szereplő optimista ezen szektorokkal kapcsolatban. Amennyiben ugyanis az Unió és tagországai úgy döntenek, hogy megemelik a védelmi kiadásaikat, ezek a szektorok jelentős állami megrendelésekre számíthatnak.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
A fentiek fényében érdekesnek tűnhet, hogy a befektetési alapok a március 7-re végződő héten 13,94 százalékkal 36 383 ezerre csökkentették nettó vételi pozíciójukat. Ugyanazon a héten az irányadó decemberi kontraktus 3,34 százalékot esett. Ez a legalacsonyabb nettó vételi állomány január 10 óta. A nettó vételi állomány csökkenésének hátterében nem csupán a vételi állomány csökkenése (-6,55 százalék), hanem az eladási pozíciók növekedése (+0,44 százalék) állt.
A következő hetekben a gáz-karbon korreláción kívül, a márciusi opciók hónap végi kifutása és a 2024-es hitelesített kibocsátásra vonatkozó várakozások befolyásoljak majd az emissziós kvóták árfolyamának alakulását.