Egyelőre nem sikerült megfordítani a csökkenő trendet
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
Az elmúlt két hétben 2,67 százalékkal csökkent a mérvadó uniós emissziós kvóták árfolyama és ezzel folytatódott a csökkenő trend, amely gyakorlatilag a februári, 101,25 eurós éves csúcs óta tart. A november 20 és 24 közötti hét árverései kivétel nélkül diszkonttal zárultak a másodpiaci árakhoz viszonyítva, amely újabb jele lehet annak, hogy a létesítmények egyelőre nem éreznek késztetést a vásárlásra. Ugyanezen a héten, a napi átlagos forgalom az irányadó termékben 21,3 millió egység volt, a novemberi 24,10 milliós átlaghoz képest. November 22-én, majd 23-án újabb éves minimumra, 74,65 euróra esett az árfolyam.
A negatív hangulat hátterében a már eddig is ismert tényezőkön kívül (enyhe ősz, magas megújuló és nukleáris kapacitás, gyenge ipari termelés) az Európai Bizottság november 16-i bejelentése állt, amelyben ismertette a 2024-ben árverésre szánt kvótamennyiséget. A tagállamok 244 422 500 általános egységet kínálnak majd a piaci szereplőknek. (Természetesen a 2024 szeptember és december közötti mennyiség a piacstabilitási tartaléktól függ, így csak 2024 július végén derül ki.) Ezen kívül, 86 685 000 egység kerül kalapács alá a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (Recovery and Resilience Facility) finanszírozása céljából. További 35 417 500 egység kerül aukciózásra az Innovációs Alapból és 96 951 500 egység a modernizációs alapból. Végül, 8 511 000 légiközlekedési egység is árverésre kerül a jövő év folyamán. A fenti számok már tükrözik a magasabb lineáris redukciós tényező és a sapka egyszeri csökkentésének (rebasing) hatását, illetve a hajózási szektornak járó egységeket. Ennek ellenére a novemberben publikált számokat ideiglenesnek kell tekinteni, amíg a módosított Árverési Rendelet hatálybalépéséig, illetve a 2024-es árverési kalendárium publikálásáig. Utóbbi december közepén várható.
Az Európai Bizottság által publikált előzetes számok alacsonyabbak a vártnál, illetve a 2023-as mennyiségnél, azonban újabb emlékeztető volt a piac számára, hogy több millió egység érkezik egy olyan piacra, ahol a kereslet gyenge és várhatóan a következő hónapokban az is marad.
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
A kvóták gyenge teljesítménye ellenére, mintha kezdene visszatérni az élet a piacra. A november 13 és 17 közötti héten még 2,73 százalékkal csökkent a decemberi kontraktus árfolyama, azonban az azt követő héten már csak 0,07 százalékos csökkenés volt megfigyelhető a piacon.
A fagypont közeli hőmérsékletek Európában támaszt nyújtottak az gázáraknak. A november 20 és 24 közötti időszakban a jövő havi leszállítású gáz árfolyama 2,33 százalékkal nőtt annak ellenére, hogy ugyanezen hét keddjén a Goldman Sachs lefelé módosította a gáz árfolyamára vonatkozó előrejelzését, mivel Európa tározói sokkal jobb helyzetben vannak most, mint tavaly ilyenkor. A gáz és karbon árfolyamok korrelációja a vizsgált időszakban ismét erősödött.
Ugyanakkor, nem csupán a gáz, hanem a szén árfolyama is elkezdett emelkedni. Ezzel viszont a széntüzelésű erőművek veszítettek versenyelőnyükből a gáztüzelésű erőművekhez képest, amely nem kedvez az emissziós kvóták árfolyam-emelkedésének.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
Egy hónapos trendet megszakítva, a befektetési alapok csökkentették eladási pozícióikat a november 17-re végződő héten és ennek következtében a nettó short pozíciójuk is 7,79 százalékkal, 30,8 millió egységre csökkent. A kérdés az, hogy decemberhez közeledve, amikor kifutnak az opciók és a határidős kontraktusok, illetve december 18-án véget érnek a napi árverések, milyen stratégiát választanak a befektetés alapok. Vajon visszaveszik a pozíciójukat vagy tovább görgetik a 2024-es évre? Előbbi okozhatna visszapattanást az év utolsó hónapjában, utóbbi azonban csökkentené annak a valószínűségét, hogy az árfolyam tartósan 80 euró fölé emelkedjen.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
November végéhez közeledve az látható, hogy a az előző évektől eltérően, amikor is a kvóták árfolyama erőteljesen emelkedett (az elmúlt öt évben átlagosan 15,35 százalékkal), idén a mérvadó kontraktus árfolyama az előző havi záróár alatt tartózkodik. Az egyelőre uralkodó csökkenő trend és a gyenge novemberi teljesítmény arra utalnak, hogy 2023 más lehet, mint az előző néhány év a kvóták árfolyamának alakulása szempontjából.