A biomassza régóta ismert és használt energiaforrás, amely számos uniós tagállamban az energia- és klímavédelmi célok elérésének fontos eszköze. Régóta vita kérdése azonban, hogy az erdészeti biomassza mennyire tekinthető megújuló erőforrásnak, hiszen a természetes vagy ahhoz közeli erdők kitermelése ökológiai veszteséggel jár, a faanyag újratermelhető, de az ökológiai értékek nem. Ezzel párhuzamosan megkérdőjeleződött a biomassza klímasemlegessége is. A tűzifa egy rendkívül karbonintenzív energiahordozó, az abban tárolt szén felszabadulása üvegházgáz-terhelést okoz, és sok évtizedig vagy akár egy évszázadig tart, míg a tűzifa égetésekor felszabaduló és az újonnan növekedő fák által megkötött karbonmennyiség kiegyenlítődik. A már folyamatban levő klímaváltozás pedig hatással van az erdők karbonmegkötő képességére is.

A megújulóenergia-irányelv felülvizsgálata során is felmerült, hogy jó irány-e az erdészeti biomassza energetikai hasznosításának ösztönzése. Az Európai Parlament tavalyi javaslata jelentősen korlátozta volna a biomassza-hasznosítás pénzügyi támogathatóságát és a megújulóenergia-célszámok felé történő elszámolhatóságát. A háromoldalú egyeztetések végére egy gyengébb kompromisszumos szabályozás született, mégis sokan úgy látják, hogy ez az első lépés affelé, hogy a fás biomassza kikerüljön a megújuló energiaforrásokról szóló irányelv hatálya alól.

A workshop célja, hogy kiegyensúlyozott vitát folytassunk arról, hogy az erdőknek milyen szerepet kellene játszaniuk napjaink éghajlat- és energiapolitikájában.

 

Meghívott előadóink összefoglalják a szakpolitikai gondolkodás jelenlegi állását, megosztják az erdészeti biomassza-hasznosításhoz fűződő érveiket és ellenérveiket. Emellett a REKK bemutatja nemrégiben kifejlesztett FOX modelljét, amely az erdők szén-dioxid-elnyelésének költséghatékony optimalizálására és klímapolitikai integrálására szolgál.

Az angol nyelvű online workshopon való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

 

https://rekk.org/event/304/forest-biomass-for-decarbonisation