A fűtés és hűtés szektor dekarbonizációja – a zöld távhő népszerűsítése a Duna régióban
A Duna régió az Európai Unió teljes területének egy ötödét jelenti, 9 országát magába foglalva (Ausztria, Bulgária, Horvátország, Csehország, Németország, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia) és 5 nem EU-tagállamot (Bosznia-Hercegovina, Moldova, Montenegró, Szerbia, Ukrajna, Moldova, Montenegró, Szerbia és Ukrajna). Az országok között jelentős különbség mutatkozik társadalmi és gazdasági fejlettségben. A növekedés és a makroregionális szintű együttműködés elősegítésére jött létre a Duna Régió Stratégia (EUSDR) 2011-ben az Európai Tanács támogatásával.
A „Fenntartható energia” kiemelt terület akcióterve és a feladatát leíró DTP-PAC2-PA2 projekt mind a zöld távhő elterjedésének felgyorsítását és az EU, ill. EUSDR dekarbonizációs céljait fontosnak tartják. Magyarország komoly tapasztalattal rendelkezik a geotermikus energia távfűtési célú felhasználása terén mind az EU-t, mind a Duna-régiót tekintve. Franciaország, Németország és Izland után itt van a legtöbb működő és fejlesztés alatt álló geotermikus távhőrendszer (kb. 530 GWh/év, a teljes beépített kapacitás kb. 180 MW). A cél az így szerzett tapasztalatokat átadni egy később megvalósítandó rendezvénysorozat keretében az EUSDR azon országainak, amelyek megfelelő geotermikus potenciállal, hőpiaccal és távhőellátással rendelkeznek, de a hasonló fejlesztések egyelőre elmaradtak. Ilyen országok Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia. A MaTáSzSz közreműködésével készült tanulmány egy átfogó képet ad a fent említett országok távhő rendszereiről, energia piacáról, geotermikus készleteiről, azok jelenlegi felhasználásairól és fejlesztési lehetőségeiről.
A leghatékonyabb módja a geotermikus energiahasznosításról szerzett tapasztalatok és a távhőben rejlő lehetőségek ismertetésére és magyar vállalkozások bemutatására üzleti találkozók szervezése a célországokban. A tanulmány alapján ezek Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Szerbia. Szlovéniában különleges a helyzet, kétoldalú együttműködés lenne megvalósítható a szlovén és magyar szövetségek között.
Egy tervezett találkozó felépítése két részre osztható: prezentációk (tudásátadás) és konzultációk (kapcsolatépítés).
Az előadások lehetséges témái:
- A geotermikus erőforráson alapuló távfűtés magyarországi helyzete, megvalósult projektek, lehetőségek, nehézségek, országos stratégia.
- Technológiai érdekességek, tapasztalatok, specialitások.
- Gazdasági kérdések
- Finanszírozási lehetőségek: alapok, banki hitelek
A tanulmány itt érhető el:
Amennyiben szeretne csatlakozni egy jövőbeli partnerségi találkozóhoz vagy kérdése van forduljon a MaTáSzSz Irodához bizalommal.