A szerbiai távhőszektort reprezentáló delegáció tagjai budapesti látogatásuk alkalmával találkoztak a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (MaTáSzSz) képviselőivel is. A találkozón megvizsgálták az együttműködés lehetőségeit, amelyet a tervek szerint a közeljövőben írásban is megerősítenek.
A MaTáSzSz amellett, hogy ellátja a hazai távhőszektor érdekképviseletét és a szereplők közötti információáramlást segíti, fontosnak tartja a külföldi szakemberekkel való együttműködést is. Hiszünk abban, hogy a tapasztalatok megosztása, az alkalmazott jó gyakorlatok megismerése a felek számára kiemelten hasznos és közben kialakíthatóak közös álláspontok is, amelyek nemzetközi szinten is segíthetik a távhőszolgáltatás fejlődését.
Ennek szellemében a Szlovén Energia Szövetséggel már meglévő partnerség után 2022. március 24-én alkalma nyílt a MaTáSzSz-nak a szerb kollégákkal is lerakni az együttműködés alapjait.
Az egyeztetésen részt vettek:
- Újvidéki Távhő (Novosadska Toplana) (több mint 100 ezer ellátott lakást): Dusan Macura műszaki vezérigazgató-helyettes és Slobodan Suvic hőtermelési osztályvezető
- Kragujevaci Távhő (Energetika d.o.o.) (több mint 21 ezer ellátott lakás): Andreja Ilic ügyvezető igazgató
- Szabadkai Távhő (Toplana Subotica) (közel 10 ezer ellátott lakás): Davor Andrasic műszaki igazgató
A MaTáSzSz képviseletében az egyeztetésen az alábbi kollégák fogadták a delegációt:
- László György – vezető energetikai szakértő;
- dr. Orbán Péter – főtitkár
- Pergerné Nagy Edit – műszaki és energetikai ügyekért felelős projektvezető
- Kubinyi Antal – Távhőipari Tagozat Vezetőségének alelnöke
- Kecskeméti Dávid – műszaki gyakornok
A megbeszélés fő témája a két távhő szövetség jövőbeli együttműködési lehetőségei voltak. Az együttműködés tartalma a távhőellátás kapcsán felmerülő jó példák megosztása, kölcsönös projektlátogatások szervezése, a közös szakmai eseményeken előadások megtartása, közös szakmai állásfoglalások egyeztetése, illetve esetlegesen közös pályázatokon való részvétel lehet. A MaTáSzSz javasolta a létrejövő együttműködés alapján egy közös munkacsoport létrehozását is, amelynek célja az együttműködési megállapodás egyes pontjainak tartalommal való megtöltése.
Az egyeztetésen a magyar szakemberek szóban bemutatták, hogy a hazai távhőtermelők milyen megújuló energiaforrások bevonását tették meg eddig és hogy jelenleg milyen folyamatban lévő zöld beruházások vannak. Úgy gondoljuk, hogy a távhőnek a globális klímavédelemben és a lokális levegőminőség-védelemben van hozzáadott értéke. Ennek kiemelt eszköze a megújulóenegiaforrás-alapú energiatermelés részarányának növelése. Másnap a gyakorlatban is meg tudták mindezt nézni a szerb kollégák, amikor megismerhették a budapesti távhőtermelés sajátosságait, köztük a Fővárosi Hulladékhasznosító Művet.
Az együttműködés keretében a szerb delegáció tagjai meghívták a magyar kollégákat a 2022. május 16-án Szabadkán megrendezésre kerülő szakmai konferenciára résztvevőként és előadóként. A konferencián tervezetten az alábbi előadásokkal leszünk jelen:
- SZETÁV Kft. – a geotermikus energia távhő-célú hasznosításának tapasztalatai
- Vida János, ügyvezető igazgató, PÉTÁV Kft – a biomassza alapú távhőellátás tapasztalatai a mindennapokban
- Némethi Balázs, osztályvezető, BKM Nonprofit Zrt. (FŐTÁV) – a kapcsolt energiatermelés és az energiahatékonyság kérdései a fővárosi távhőszolgáltatásban
- László György, vezető szakértő, MaTáSzSz – az 5. generációs távhőellátás lehetőségei Mórahalom