A kereslet – kínálat egyensúlyának hiánya nyomás alatt tartja az emissziós kvóták árfolyamát
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
Az irányadó európai kibocsátási egységek árfolyama 4,46 százalékkal csökkent szeptember utolsó hetében és a hónapot is 4,77 százalékkal az augusztusi záróár alatt fejezte be.
A decemberi lejáratú uniós kvóta árfolyamának változása (euró / tonna) és kereskedett mennyisége (lot, 1 lot = 1 000 tonna)
Forrás: ICE Endex
Az áresés hátterében elsősorban a gyenge fundamentumok állnak.
Augusztusban az emissziós kvóták napi árverési mennyisége csupán fele a júliusinak, azonban szeptembertől ismét a teljes mennyiséget kínálják megvételre a tagállamok, amely mennyiség idén a REPowerEU program finanszírozásához szükséges extra kvótákat is tartalmazza. Míg augusztusban az átlagos napi árverési mennyiség csupán 1,27 millió egység volt, szeptemberben ez már 2,72 millióra nőtt. A vevői érdeklődés hiányát mutatja az is, hogy a szeptemberi árverések túljegyzése csupán 1,99-szeres volt az augusztusi 2,82-szereshez képest.
A kvóták iránti keresleti oldal ugyanakkor nem nőtt ilyen dinamikusan sem az energia, sem az ipari szektorokban.
Míg augusztus végén a karbon és gázárak korrelációja megerősödött a vártnál hosszabb norvég leállások és az ausztrál LNG munkások sztrájkja miatt, az együtt mozgás szeptemberben már nem volt olyan határozott. Ráadásul, a hónap végére az európai gáztározók töltöttsége 94%-os szintet ért el és a francia nukleáris erőművek is nagyobb kapacitással működtek, mint tavaly, így a piaci szereplők kevésbé aggódnak egy esetleges téli hiányállapot miatt.
Ugyanakkor a keresleti oldal továbbra is gyenge. A napi átlaghőmérséklet Európa-szerte az ilyenkor megszokott felett van és a meteorológusok előrejelzése szerint az indián nyár még októberben is folytatódik, így a fűtési igény is kitolódhat.
Sok ipari létesítmény a tavalyi magas gáz- és áramárak óta csökkentett üzemmódban működik és legtöbben csak a jövő évre várják termelési szintjük növekedését. A megfelelési időszak áprilisról szeptemberre történő eltolása miatt sokan nem is érzik szükségét annak, hogy siessenek még az év vége előtt beszerezni a szükséges kvótamennyiséget.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
A magyar létesítmények esetében az idén júliusban újonnan bevezetett szén-dioxid kvóta adó és tranzakciós díj különösen visszafogja a kereskedési kedvet, mivel azoknak a létesítményeknek, amelyek jelentős ingyenes kiosztásban részesülnek, 40 euró adót kell fizetniük kibocsátásuk után, illetve, amennyiben tranzakciót hajtanak végre az ingyenesen kiosztott egységekkel (eladás vagy visszavásárlási ügylet), a tranzakció értékének 10%-a tranzakciós díjként fizetendő be a klímavédelemért felelős hatóság kasszájába.
Mivel az egységek kínálata szemmel láthatóan meghaladja a jelenlegi keresletet, nem csoda, hogy a befektetési alapok (spekulánsok) is jelentős eladási (vagyis net short) pozícióban vannak a szeptember végi adatok alapján. A szeptember 22-re végződő héten a nettó nyitott pozíciók állománya 20,4 millió egység volt, csupán 6.51 százalékkal kevesebb, mint az azt megelőző héten.
Október 1 sok ipari létesítmény számára plusz feladatot hozott, hiszen ekkor indult az uniós karbonvám (carbon border adjustment mechanism vagy CBAM) első szakasza, amelyben a cementet, alumíniumot, műtrágyát, áramot, hidrogént, vasat és acélt importáló vállalatoknak a hatóság felé riportálniuk kell az általuk behozott termékek CO2-tartalmát. Ez jelentős adminisztrációs terhet ró az érintett vállalatokra, azonban fizetési kötelezettségük csak 2026-ban kezdődik majd.
Az elmúlt öt évben, az októberi hónap során a kvóták árfolyama általában csökkent, átlagosan 4,03 százalékkal. Az előző hónap záróadatai és a fent említett gyenge fundamentumok tükrében valószínű, hogy ez a trend 2023-ban is folytatódik.
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
https://tavho.org/uploads/hirek/PACT_EUA%202023.xlsx
https://tavho.org/uploads/hirek/PACT_EUA%20commodities%20correlation%2020230313.xlsx