6,88 százalékos csökkenés az első negyedévben
Papp Bernadett – Piacelemzési Vezető
4,25 százalékkal esett március során az irányadó uniós emissziós kvóták árfolyama, megerősítve a hosszú-távú trendet és majdnem 7 százalékos mínuszba lökve az árfolyamot az év eleje óta. A folyamatos esésnek köszönhetően csökkenő trend alakult ki és az árfolyam megközelítette a tavaly ősszel látott mélypontokat. - Pact Capital - Holt Global: Karbonpiaci összefoglaló
A decemberi lejáratú uniós emissziós kvóta havi árfolyamváltozása az elmúlt öt évben
Forrás: ICE Endex
Az elmúlt nyolc hétből hatban csökkent az emissziós kvóták árfolyama. A márciusi opciók kifutása után úgy tűnt, nem sok minden tudja 70 euró felett tartani az árfolyamot, azonban a csökkenés hátterében szokás szerint nem csupán egy tényező, hanem több mozgatórugó állt.
A decemberi uniós kvóták árfolyamának alakulása és a napi kereskedett mennyiség
Forrás: ICE Endex
Az elmúlt két hétben az európai földgáz irányadó ára jelentős ingadozásokat mutatott. Március közepén az árak még emelkedtek, majd a hónap végére csökkenés következett be. Az elmúlt hónapokban az európai földgázárak folyamatos ingadozását elsősorban az ellátási problémák (geopolitikai feszültségek, ukrán tranzit leállítása) és a piaci spekuláció okozta.
A volatilitást növelte a változékony időjárás. Az enyhe időjárás csökkentheti a gáz iránti keresletet, míg a hidegebb időszakok növelhetik azt. Bár a megújuló kapacitások folyamatosan nőnek az EU területén, az olyan jelenségek, mint a Dunkelflaute, amely egy felhős és szélcsendes periódust jelent, szükség van a tradicionális, fosszilis energiahordozókra.
Az európai gáztárolók töltöttségi szintje alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor, azonban mivel a nyári leszállítású gáz drágább, mint a téli, hiányzik a motiváció a tárolók visszatöltéséhez. Ráadásul, sok tagország nagyobb rugalmasságot kér az Európai Bizottságtól, mert véleményük szerint a jelenlegi szabályozás, amely elvárja a 90 százalékos töltöttségi szint elérését november 1-ig, árfelhajtó erővel bír.
Ezek a tényezők együttesen alakítják az európai gázárak dinamikáját, és hozzájárulnak a piaci árak folyamatos változásához.
Az uniós kvóták, német áram, TTF gáz és európai szén árfolyamának normalizált grafikonja
Forrás: Pact Capital
Az EU Környezetvédelmi Tanácsának március 27-i ülésén a miniszterek a tiszta ipari megállapodásról tárgyaltak, amely az ipar versenyképességének és dekarbonizációjának összehangolását célozza. Megvitatták a globális környezetvédelmi politikák előmozdítását, a műanyagszennyezés csökkentését és a biodiverzitás finanszírozását. Az ukrán környezetvédelmi miniszter tájékoztatást adott az orosz agresszió okozta károkról. A találkozó egyik legmeglepőbb bejelentése azonban Franciaországból érkezett.
Franciaország javaslatot tett az Európai Unió szén-dioxid-piacának finomhangolására a magas árak és a volatilitás elkerülése érdekében. A csütörtöki brüsszeli EU környezetvédelmi miniszteri találkozón Franciaország sürgette az árstabilizációs mechanizmusok megerősítését az unió új, tervezett szén-dioxid-piacán (ETS2). Emellett felvetette a jelenlegi Kibocsátáskereskedelmi Rendszer (ETS1) egyes elemeinek módosítását a kiszámíthatóság növelése érdekében.
A francia környezetvédelmi miniszter, Agnès Pannier-Runacher szerint gyorsan kell cselekedni a szén-dioxid-piaci árak előrejelezhetőségének javítása érdekében.
A francia kormány azt javasolja, hogy az Európai Bizottság dolgozzon ki és tegyen közzé referencia-árpályákat az ETS1 számára, hogy növelje a befektetések kiszámíthatóságát és elkerülje a tiszta technológiákba való beruházások halogatását. Az EU 2026-os szén-dioxid-piaci felülvizsgálata során pedig további változtatások is szóba kerülhetnek, például az ETS1-ben egy minimum ár bevezetése. A találkozóról kiszivárgott hírek azonnal a mélybe rántották az EUA árfolyamát, mivel a piaci szereplők nem hívei a beavatkozásoknak. Ráadásul a hír a 25 százalékos, autóimportra kivetett amerikai vámok bejelentésével egyidőben történt, amely tovább rontotta az amúgy sem rózsás piaci hangulatot.
A fentiek fényében, ismét érdekes lesz, hogyan alakultak a befektetési alapok pozíciói a hónap utolsó hetében. A március 21-ével záruló héten a befektetési alapok még 7,20%-kal 33,3 millióra növelték nettó vételi pozícióikat az EUA származékos piacán, azonban lehetséges, hogy a vételi kedv elpárolgott, amikor az árfolyam 70 euró alá esett.
A következő bejelentés, amely a közeljövőben megmozgathatja az EUA árfolyamát, a tavalyi év hitelesített kibocsátás adatainak publikálása, amelyet április 4-re időzített az Európai Bizottság.
Az elemzői konszenzus 5-7 százalékos csökkenésre számít az EU ETS alá tartozó létesítmények kibocsátásában. Amennyiben a Bizottság által publikált számok jelentős mértékben eltérnek a fenti várt sávtól, az megnövelheti az EUA árfolyamának volatilitását a következő hetekben.