Városi energetikai fejlesztési stratégiák alapelvei

A XXI. század elején a fejlett országok fontos feladatai közé tartozik az energiafelhasználásuk racionalizálása és a felhasznált megújuló energiaforrások hasznosításának növelése. 2011-ben az Európai Unió által elfogadott „Nemzeti Energiastratégia 2030” (NES) megfogalmazta a távhőrendszerek fő stratégiai fejlesztési irányait a következő két évtizedre. A stratégiai célok között szerepelt a megújuló energiaforrásokból termelt hő arányának 10-ről 25%-ra való növelése, amelyben kiemelt szerepet kapnak a távfűtési megoldások. A vállalások megvalósítására való törekvés a tagállamok energiapolitikájának folyamatos ellenőrzését vonja maga után.


A Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terv felhívja a figyelmet a távhőszolgáltatás versenyképességének javításának szükségességére, amíg a NES kiemeli a közintézmények távhőpotenciáljának a kihasználását, a vezetékhálózat és a hőközpontok modernizálását. A stratégiai célok egy olyan megalapozott és ütemezett fejlesztési terv kidolgozását indokolják, amely bemutatja és megalapozza az adott távhőrendszer fejlesztési lehetőségeit, feladatait. A fejlesztési terv alapján a távhőellátás fejlődési pályára állítható, elősegítve a távhőszolgáltatás hosszútávú versenyképességét, a meglévő rendszerek gazdaságos működtetését, a környezet védelmét és az energiagazdálkodás fejlesztését.


Társaságunk, a Reál-Energo Kft. az energetikai szektorban betöltött több évtizedes vezető szerepe és meghatározó szakmai munkája során számos hazai távhőrendszer közép-, illetve hosszútávú fejlesztési stratégiáját készítette el a távhőszolgáltatók megbízásának köszönhetően, amiért rendkívül hálásak vagyunk. Előadásunkban szeretnénk bemutatni Önöknek, hogy az érvényben lévő jogi és szabályozási környezet ismeretében milyen szempontokat, megfontolásokat szükséges figyelembe venni egy adott távhőrendszer fejlesztési stratégiájának elkészítése során.

Előadók:

Sautner Lilla, okl. energetikai mérnök és Vörös Krisztián István, okl. energetikai mérnök

     

Sautner Lilla vagyok, okleveles energetikai mérnök, 2019 márciusa óta a REÁL-ENERGO Kft. munkatársa.
Tanulmányaimat 2019-ben fejeztem be a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Energetikai mérnöki mesterszakán, Megújuló energiaforrások specializáción.
A távhővel a diplomamunkám megírása során kerültem először kapcsolatba. A budapesti 2. hulladékhasznosító erőmű létesítési lehetőségét vizsgáltam energetikai, gazdasági és környezetvédelmi szempontból, amely munkámat a MaTáSzSz 2019-ben Dr. Büki Gergely Távhő Ígérete Elismeréssel díjazta.
Tanulmányaim utolsó évében kezdtem el a REÁL-ENERGO Kft.-nél dolgozni, ahol jelenleg nagyrészt döntés-előkészítő és energetikai elemző tanulmányok, valamint koncepciótervek kidolgozásával foglalkozom.

Vörös Krisztián Istvánnak hívnak, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Karán 2019-ben Gépészmérnökként végeztem épületgépész szakirányon. A távhőszolgáltatás iránti érdeklődésemnek köszönhetően a tanulmányaimat energetikai mérnöki mesterszakon folytattam, ahol 2021-ben hő- és villamosenergia-termelés specializáción Okleves Energetikai Mérnök végzettséget szereztem.
Tanulmányaim utolsó éveiben (2018 óta), illetve azok befejeztével is a REÁL-ENERGO Kft. kiváló mérnökcsapatát igyekszem erősíteni. A cég rendkívül széles tevékenységi palettája közül elsősorban döntéselőkészítő, energetikai elemző tanulmányok, koncepciótervek kidolgozásával, kazánházi tervezésekkel és rendszeroptimálással foglalkozom.

Oktatási anyagok
A képzésre már nem lehet jelentkezni