Az új jogszabályi kötelezettségek teljesítésének kulcsa: IDŐ és PÁRBESZÉD
Beszámoló a II. MaTáSzSz Szakmai Fórumról
Dr. Orbán Péter (MaTáSzSz főtitkár) megnyitó beszédéből idézve a rendezvény első blokkjában olyan kérdésekkel foglalkozott a szektor, ami az elmúlt évtizedet végigkísérte, majd a második blokkban olyanokkal, amik talán a következő évtized meghatározó kihívásai lesznek. A témák jelentőségét mutatja, hogy az immáron második alkalommal megrendezésre kerülő rendezvény idén már két szakmacsoportot szólított meg és mindkét napon teltházas érdeklődés volt a szektor kollégái részéről.
Tszt. Vhr. módosítás, költségosztással elérhető megtakarítási arányszám, tájékoztatási kötelezettség, önkormányzati megfelelés – avagy az első blokk témái
A Szakmai Fórum első délutánján a Tszt. vhr. módosítás kapcsán felmerülő teendőkről kaphattak képet a jelenlévők. Mezei Antal előadásában bemutatta a Fogyasztásmérés Bizottságban készült tájékoztatást elősegítő táblázatot és a tagvállalti adatszolgáltatás alapján készített költségmegosztással elérhető megtakarítási arányszámra készített ajánlást. Drágossy Richárd ismertette, hogy a gyakorlatban milyen kérdések merülhetnek fel a tájékoztatási kötelezettség kapcsán, majd Dr. Soós András bemutatta, hogy Székesfehérváron, hogyan tervezik módosítani az önkormányzati rendeletet, hogy megfeleljenek a Tszt.-ben előírt kötelezettségeknek önkormányzati szinten.
Az előadások után kiscsoportokban beszélték meg a kérdéseiket a résztvevők. A téma zárásaként minden asztalgazda ismertette a legfontosabb gondolatokat, amelyek elhangzottak a csoportokban.
A nap tanulsága, hogy a nem elég egyértelmű jogszabályi környezet miatt még mindig sok a bizonytalanság a tagvállalatok körében, de a fűtési szezontól kezdve eleget kell tenni a tájékoztatási kötelezettségnek a távhőszolgáltatóknak a legjobb tudásuk szerint. A Fogyasztásmérés Bizottságban készült segítő anyagokat hamarosan megküldi a MaTáSzSz a tagvállat vezetők részére, a költségmegosztók használatával elérhető megtakarítási arányszámra adott javaslatukat pedig az önkormányzati szövetségeknek is.
A használati melegvízhez hideg víz is kell. Műszakilag egyszerű a képlet. Na de a számlázásban már nem ennyire – a második blokk témái
Kedd délelőtt a HMV szolgáltatás kapcsán felmerülő kérdéseket jártuk körül. Dr. Orbán Péter ismertette a szektoriális helyzetképet, majd a MAVÍZ képviselőjétől betekintést kaphattunk, hogy a viziközműszolgáltatók, milyen kihívásokkal szembesülnek, végül tagvállalati példaként a Barcika Szolg Kft. ügyvezetője mutatta be, hogy Kazincbarcikán hogyan sikerült elérni, hogy a távhőszolgáltató „csak” vízfelmelegítési díjat számlázzon a lakossági felhasználók számára, és a felhasználók a viziközmű-szolgáltatótól vásárolják meg a használati melegvízhez szükséges hidegvizet.
A csoportmunka alapján is elmondható, hogy a víziközmű-szektorral közösen megoldást kell találni a használati melegvíz számlázásának kérdésére. A távhőszektor szereplői jelentős többségben amellett foglaltak állást, hogy középtávon kerüljön kivezetésre a közvetített víziközmű-szolgáltatás és a távhőszolgáltatók kizárólag vízfelmelegítés-szolgáltatást számlázzanak ott, ahol ez műszakilag is megoldható. Ezt támasztja alá egy korábban végzett tagvállalati felmérés is. Távhőszolgáltatási alaptevékenységként a melegvíz-szolgáltatás számlázását ott tartják elképzelhetőnek a távhőszolgáltatók, ahol saját maguk termelik a „melegvízhez” szükséges hidegvizet.
Az új jogszabályi kötelezettségek teljesítésének kulcsa: IDŐ és PÁRBESZÉD – a harmadik és negyedik blokk összefoglalója
A Szövetség 2024 első félévében – többek között a II. MaTáSzSz Szakmai Fórumon - kettő, a távhőszektor szereplői számára lényegét tekintve teljesen új területen jelentős kötelezettségeket megfogalmazó jogszabály vonatkozásában folytatott intenzív tagvállalati kommunikációt. Az egyik kötelezettség a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló 2023. évi XXIII. törvényben és a hozzá kapcsolódó jogszabályokban jelent meg, míg a másik a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvényben.
Az elmúlt időszak legfontosabb tapasztalata, hogy a kötelezettek számára megfelelő felkészülési IDŐ szükséges ahhoz, hogy a kötelezettségeknek eleget tudjanak tenni. Szövetségünknek pedig értő PÁRBESZÉDRE van szüksége a kormányzati szereplőkkel ahhoz, hogy az új kötelezettségekkel teljeskörűen meg tudjuk ismertetni tagságunkat.
Az előadások weboldalunkon érhetőek el: II. MaTáSzSz Szakmai Fórum előadások
Képes és videós beszámolóink pedig közösségi felületeinken:
Facebook oldalunk
Youtube csatornánk
A jövőből keveset látunk, de azt biztosan, hogy minden évben lesznek a távhő szektornak olyan aktualitásai, amelyek megvitatásához érdemes lesz a kollégákat egy asztalhoz ültetni és a közös gondolkodás eredményeként megszülető ötletekkel, felvetésekkel, kérdésekkel együtt továbbmenni a megoldás felé. Így az is biztos, hogy 2025-ben a III. MaTáSzSz Szakmai Fórumra várja a kollégákat a Szövetség.