Földgázpiaci aktualitások és a 2024/2025-ös gázévre vonatkozó földgázbeszerzés tapasztalatai
Szerző: Bali Gábor, energiapiaci szakértő
A 2010-2021 közötti időszak a magyar földgázpiacon - visszatekintve innen 2024. év végéről - konszolidáltnak nevezhető, mivel 2021-2023 között a jól ismert, igen súlyos energiaválsággal kellett megismerkedni. A leginkább meghatározó negatív élmény az árak jelentős emelkedése volt, de számos megszokott feltétel is megváltozott a piacon: előre fizetés, átvételi kötelezettség szabályainak szigorodása stb. Most 2024-ben már jóval kedvezőbb a helyzet, az árak, ha nem is tértek vissza a 2021 előtti szintre, de már nem tízszeres, „csak” kétszeres, háromszoros mértékűek. A szerződéses feltételek is javultak, újra elérték az elfogadható szintet, és mintha a verseny is kissé erősödött volna, bár azért ezen még lehetne javítani.
A távhő szektor szereplői is a magyar versenypiacról szerezték be a földgázt, és szerzik be ma is, de talán ebben a szektorban van néhány különleges feltétel, ami sokszor könnyítésnek, néha azonban inkább nehezítésnek tekinthető. A távhőpiac is szabályozott piac, és a „kassza” nélkül ma nem is tud működni, így a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a hazai távhős szabályozás, és különös a szükséges ártámogatás okán nagy figyelmet fordít arra, hogy az érintett távhőtermelők, -szolgáltatók milyen feltételekkel vásárolnak földgázt. 2017-től működik az a rendszer, amely alapján a MEKH keretet szab a beszerzésnek, és arra ösztönzi a vásárlókat, hogy a lehető legjobb áron és feltételekkel szerződjenek gázkereskedőkkel. 2017 óta ismerjük a referenciaár fogalmát, amely nagyon fontos minden vállalat számára, hiszen, ha ettől olcsóbb a vásárlás, akkor az pozitív az eredmény szempontjából, míg fordított esetben negatív természetesen. 2021-ig ezzel meg is lehetett barátkozni, és együtt is lehetett ezzel élni. Az energiaválság azonban a megszokott rendet is megváltoztatta. 2022-ben és 2023-ban is el kellett térni a megszokott, piaci alapú beszerzési eljárásoktól, és idomulni kellett a szabályzó erős kéréseihez, sőt azokhoz az átmeneti jogszabályokhoz, amely kivette a beszerzés bonyolítását a távhősök kezéből. 2022-ben egy rosszkor hozott átfixálási döntés nagyot ütött a finanszírozáson, a „kassza” méretét jelentősen megnövelte, ami a mai napig negatívan hat a nem lakossági távhőpiacra is, majd 2023-ban a beszerzési eljárások helyett egy jogszabály hozta létre a kereskedők és távhős cégek közötti szerződést. Mindkét esetre igaz az az állítás, hogy jobb lett volna a piacra bízni a megoldások kidolgozását, kedvezőbb feltételeket lehetett volna elérni, mint amit a szabályok betartása miatt el kellett szenvedni a szektornak, sőt a 2023/2024-es gázév tekintetében olyan az át nem vett földgázhoz köthető kötbért, kártérítést is el kell szenvednie az ágazatnak, amely nem a cégeken, hanem a szabályokon múlott, múlik, és ez sajnálatos. Sajnos elmaradtak akkoriban a szükséges szakmai egyeztetések is.
2024-ben nemcsak a piac korrigált vissza egy kiszámíthatóbb, kedvezőbb helyzetbe, de a szabályozó visszakanyarodott a jól bevált régi módszerhez, azaz megszabta a kereteket, de piaci alapú versenyeztetés, piaci alapú döntés került újra előtérbe, és volt újra lehetőség a szakmai konzultációkra is. Ennek köszönhetően a 2024/2025-ös gázévre már kedvezőbb feltételek alakulhattak ki, de azért maradt még egy-két javítandó folyamatelem. (Például a MEKH által alkalmazott referencia Spread-érték meghatározásának algoritmusa, a transzparencia még javítható.)
Ha röviden elemezzük a nagykereskedelmi piaci árak alakulását – amelyek az ajánlati, kiskereskedelmi árakat is meghatározzák -, akkor érdemes a következő grafikont röviden elemezni:
forrás: ice.com
TTF futures árak alakulása (EUR/MWh) – 2025 Q1
Itt az európai árakat alapvetően meghatározó holland TTF jövőbeni árak (futures) alakulását láthatjuk a 2025 Q1 időszakra. A legfontosabb, amit a távhő szektor szabályzó által felügyelt beszerzési eljárása kapcsán meg kell említeni az az, hogy jó döntés volt 2024. március végén lefolytatni az eljárásokat. Még jobb lett volna, ha már akkor fixárakat kérhettek volna a szolgáltatók, mivel február óta folyamatos az áremelkedés, így a nyári fixálás (MEKH által javasolt módszertan szerinti) már magasabb árszint mellett mehetett végbe. Ugyanakkor mindenképpen jobb megoldás született, mint az előző két évben, és szerencsére nem 2023 őszén kellett a 2024/2025-ös szezonra ajánlatokat kérni, vagy az akkor betárolt földgázt „megkapni” magasabb áron. Így most a távhőszektor fölgázbeszerzési feltételei nagyon hasonlóak a versenypiacon vételező más ipari szegmensben működő vállalatok által elért feltételekhez.
A MaTáSzSz 2024-ben is megszervezte a közös földgáz beszerzést, ami a korábban leírt piaci és szabályozói keretek között sikeresen lezajlott. Soha nem volt még ennyi vállalkozás a csoportban. Talán ennek is köszönhető, hogy a csoportos beszerzés időben indult, időben zárult, mindenben megfelelt a hivatali elvárásoknak, és nagyon jó feltételeket sikerült a versenyben elérni. Bár a MaTáSzSz által szervezett beszerzés 2011 óta mindig is a legjobb eredménnyel záruló eljárások egyik volt, de most 2024-ben ez talán fokozottan is igaz. A tapasztalat azt mutatja érdemes a csoporthoz csatlakozni.
Összefoglalva a 2024. évi beszerzés tapasztalatai a következőek:
- Kedvezőbb piaci helyzetet sikerült kihasználni, de nem tértek vissza a 2010-2021 közötti árak
- Pozitív elmozdulás a szabályzásban, újra van lehetőség a konzultációra a szabályzóval
- A piaci árakhoz igazodó árak és feltételek lesznek 2025-ben a távhő szektorban, nem úgy, mint idén és tavaly!
- Élénkebb lett verseny, de nem elég nagy ahhoz, hogy „igazi” versenyről beszéljünk.
- Már most van konzultáció az érdekvédelem és a MEKH között a 2025/2026-os gázév vonatkozásában.
Bali Gábor, energiapiaci szakértő